16 Yaşında kürtaj yapılır mı? 17 Yaşında kürtaj yapılır mı? ve 18 yaşında kürtaj yapılabilir mi?

Genç kızlarda adet görülmeye başlandığı yaştan itibaren gebe kalma ihtimalide ortaya çıkar, dolayısı ile 16 yaşında kürtaj yapılır mı sorusu ile sıklıkla karşılaşıyoruz, sanıyorum gebe kalmak için tam birleşme içeren cinsel ilişkinin ve erkeğin sperminin vajina içine boşalması şart olduğu düşüncesi sebebi ile  sürtünme şeklindeki temaslarda gebe kalınamayacağı kanaati ile tedbirsiz davranmak çocuk yaşta gebeliklere yol açabiliyor. Cezai ehliyeti olmayan bir kız çocuğunun gebe kalması kendi sorumluluğunda olmadığı için döllenmenin diğer tarafı direkt olarak olayı kontrol eden sorumluluk seviyesinde kabul edilir ve çocuğun kişisel dokunulmazlığı ile alakalı kanunlara göre 16 yaşını doldurmuş ama 19 dan gün almamış bayanların gebeliklerinde şikayete bağlı olarak erkek cinsel istismarla suçlanabiliyor, ama 16 yaşını doldurmamış kız çocuklarının gebe kalması durumunda şikayete bakılmaksızın direkt olarak cinsel istismar davası açılıyor. İsteğe bağlı kürtaj yaptırma serbestliğide bu kurala bağlanmış durumdadır, 17 yaşındakiler anne veya baba onayı ile 10 haftayı aşmadıktan sonra kürtaj yaptırabilirken 16 yaşını doldurmayanlar ancak mahkeme izni ile kürtaj olabilirler.


Aşağıdaki iletişim butonlarından 7/24 bilgi ve randevu alabilirsiniz.

4000 TL’den Başlayan Fiyatlarla

Kesinlikle Bilgi Gizliliğiniz sağlanmaktadır.

Kürtaj fiyatları ücreti ne kadar?

İstanbul kürtaj fiyatları, kürtaj yapan hastane, poliklinik ve tabip odası asgari ücret tarifesine göre değişiklik gösterirse de asıl kürtaj fiyatı belirlenmesi gebeliğin büyüklüğü, tercih edilen anestezi şekli (lokal veya uyutarak anestezi ile), daha önce kürtaj, doğum veya sezaryen olup olmadığı ve müdahaleyi uygulayan doktorun muayenesinin sonucunda bulduğu farklı bulgulara göre değişir.
Bugün için kürtaj fiyatları yukarıda anlatılan başvuran hastanın muayene durumuna bağlı olarak değişmekle birlikte 4000-7000 TL civarından başlamaktadır.

18 yaşında kürtaj Özellikle 16 yaş veya daha küçük kızının hamile olduğunu öğrenen ailelerin acilen mesai saatlerinde adliyeye, mesai dışı saatlerde polis karakolunda suç duyurusunda bulunarak savcılık kanalı ile jinekolojik muayeneye sevk almaları ve gebelik haftası tayini yapıldıktan sonra 10 haftayı geçmeyen bir gebelik söz konusu ise mahkeme kararı ile kürtaj yaptırma izni almaları gerekir. Tabi ki bu süreçte gebeliğe yol açan cinsel temasın diğer tarafı olan erkek bir suçlu olarak yargılanacaktır, bu konuda çok ciddi hapis cezalarının söz konusu olduğunu buradan bildirmek isterim, dolayısı ile reşit olmayan kızlarla ilişkiye girmenin erkek açısından hayatı karartacak bir adli ve cezai sürece yol açacağını hesaba katmak gerekir.

16 yaşını doldurmuş olanlar anne veya baba izni ile kürtaj olabiliyor ve 16 yaş kürtaj fiyatları yine erişkin kürtaj fiyatlarının gebelik haftasına göre hesaplanması şeklinde uygulanır.


18 yaş altı kürtaj nasıl yapılır ?

18 yaş altı bayanlarda kürtajın hangi şartlarla yapılacağını kesin olarak açıklamadan önce bu konuda işinize yarayabilecek güncel kürtaj fiyatlarını ve ayrıca bakireliği geri kazanmak için kızlık zarı diktirme ücretlerini , buna ilaveten vajinal genişleme gibi bir sorununuz varsa vajina daraltma ameliyatı fiyatlarını , son olarakta genital dudaklarınızda sarkma sorunu varsa labioplasti ameliyatı ücretlerini açıklamak isterim. Kız çocukları yaklaşık olarak 12-15 yaş arasında adet görmeye başlarlar fakat cinsel ilişkiye girmeleri için yasal sınır 18 yaştır, daha erken yaşlarda oluşan hamileliklerde yetki ebeveynlerdedir, yani hamile kızın annesi ve babası yetkilidir. Peki diyeceksiniz kürtaj yasasına göre 18 yaş altı kürtaj nasıl yapılır 17 yaşında kürtaj, çaresi yok mudur, 16 ve 17 yaşında kürtaj yaptırabilmeniz için anne veya babanızın izni gerekir, hamile kaldığınız kişinin veya sizin bu konuda söz hakkınız yoktur, 16 yaştan daha küçük çocukların kürtaj olması için anne veya baba izni yeterli değildir, kürtaj kanunu çerçevesinde mahkeme kararı gerekir. Ayrıca bu anlattıkların hamileliğin ilk 10 haftası için geçerlidir, kürtaj için üst sınırı aşan vakalarda kürtaj yasağı söz konusu olduğundan gebe çocuk devlet korumasına alınır ve doğuma giden hamilelik süreci desteklenir. Biliyorum tatsız bir konu ama reşit olmadan önceki yaşlarda hamilelikle çok sık karşılaşıyoruz, genelde hamile bırakan erişkin erkekler bizimle iletişime geçerek aile izni olmadan kürtaj yaptırmak istiyorlar ama bu konuda kanunlar son derece kesin olduğundan yukarıdaki kürtaj yasası çerçevesinde hareket ediyoruz.

Bu yazınızda 18 yaş altı kürtajın nasıl yapıldığı hakkında bilgi vermekle kalmayıp, kürtajın ne olduğuna dair temel kavramları, 18 yaştan önce kürtaj yapan yerleri, 2021-2022 kürtaj yasasında son durumları, kürtajın nasıl gerçekleştiğini, 2022 senesi için İstanbul’da kürtaj fiyatlarının kaç para olduğunu, kürtaj sonrası kanamanın ne zaman biteceğini, kızlık zarı bozulmasının hissedilip hissedilemeyeceğini, vajina daraltma ameliyatının kadınlar kulübünde ne şekilde ele alındığını, labioplasti sonrası cinsel ilişkiye ne zaman girileceği hakkındaki konulara da dalıyoruz.

17 yaşında kürtaj Reşit olmayanların nasıl kürtaj yaptıracağı veya kızlık zarı dikimi hakkında merak ettiğiniz her şeyi bize telefon açarak sorabilirsiniz, ama ben telefonla görüşecek ortamda değilim diyorsanız WhatsApp üzerinden yazın görüşelim.

Unutmadan İstanbul Şişli’deki kliniğimiz metroya yakındır. Avrupadan ve uzak şehirlerden kürtaj ve kızlık zarı dikimi için gelen birçok hastamız yarım saatte işelemini yaptırıp aynı gün memleketlerine geri döner.

18 yaş altı kürtaj yapan yerler

Aslında gebelik ve kürtaj kuralları açısından 18 yaş altı genç kızları 2 gruba ayırmak lazım, 16-17 yaş grubu ve 16 yaştan daha küçük olanlar şeklinde. 16 ve 17 yaşındakiler ebeveynlerinin izni ile normalde kürtaj yapılan birçok yerde yapılabilir, ama 18 yaş altı kürtaj yapan yerler açısında 16 yaşın altındaki grup için bu mümkün değildir, onların aileleri çocuklarını kürtaj ettirebilmek için savcılığa başvurmaları ve mahkeme emri ile sevk edilmeleri gerekir, bu arada çocuk yaşta bir kızla cinsel ilişkiye girilmesi cinsel saldırı suçu olarak değerlendirilebilir.


Kürtajda gizlilik 18 yaşında kürtaj

Özellikle çocuk aldırma ve kızlık zarı dikimi gibi jinekolojinin mahrem konularında hasta mahremiyeti ve işlemin gizli tutulması, daha sonra sağlık kayıtlarında görünmemesi çok önemlidir. Bu durumda kürtajda gizlilik ayrı bir öneme haizdir ve aynı zamanda hastaların anayasal hakkıdır. Bizde bu konuda hastalarımızın gizlilik durumlarına çok önem vermekteyiz.

Kürtaj Sonrası  Şikayetler Nelerdir?

Kürtaj işlemi sonrası,  kasık bölgesinde hafif bir ağrı görülebilir.  Bu ağrı, hem kürtaj işlemi sırasında yaptığımız hem de daha sonra önerdiğimiz  ağrı kesicilerin kullanımıyla rahatlıkla  giderilebilir.

Kürtaj işlemi sonrası ilk bir hafta kanama ve leke olması  normaldir. Özellikle işlem sonrası 2. ile 5.günler arasında hafif kramp tarzı sancı ile beraber   yoğun olmayan kanama olması doğaldır. Bu kanamanın 2. ve 3. haftaya uzaması da, zaman zaman durup sonra tekrar başlaması da  yoğunluğu çok şiddetli olmadıkça normaldir. Ancak çok yoğun, pıhtılı, sancılı, adet vasfını aşan bir kanama olması durumunda hastanın doktoruna ulaşması gerekir.

Kürtajdan  Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kürtaj yapıldıktan sonra, işlemin yapıldığı merkezde yarım saatlik dinlenme ve istirahat edilmesi önemlidir. Böylece hastanın  durumu,  kanaması, tansiyonu ve nabzı takip edilir. Müdahaleden yaklaşık 15 dak süre geçtiğinde ve hasta kendine geldiğinde, su içebilir ve yemek yiyebilir.


Aşağıdaki iletişim butonlarından 7/24 bilgi ve randevu alabilirsiniz.

4000 TL’den Başlayan Fiyatlarla

Kesinlikle Bilgi Gizliliğiniz sağlanmaktadır.

Kürtaj fiyatları ücreti ne kadar?

İstanbul kürtaj fiyatları, kürtaj yapan hastane, poliklinik ve tabip odası asgari ücret tarifesine göre değişiklik gösterirse de asıl kürtaj fiyatı belirlenmesi gebeliğin büyüklüğü, tercih edilen anestezi şekli (lokal veya uyutarak anestezi ile), daha önce kürtaj, doğum veya sezaryen olup olmadığı ve müdahaleyi uygulayan doktorun muayenesinin sonucunda bulduğu farklı bulgulara göre değişir.
Bugün için kürtaj fiyatları yukarıda anlatılan başvuran hastanın muayene durumuna bağlı olarak değişmekle birlikte 4000-6000 TL civarından başlamaktadır.
17 yaşında kürtaj
16 yaşında kürtaj
18 yaşında kürtaj
16 yaşında kürtaj olmak
17 yaşında kürtaj olmak
Telefon
Instagram