KIZLIK ZARI

Günümüzde hala kızlık zarı dikimi gibi bir müdahaleye gereksinim duyuluyorsa bu artık sosyal bir olaydır ve bu işlem yapılmalı mı yapılmamalı mı diye bir sorgulamaya gereksinim duyulmamalıdır. Bu konuda insanlar ve doktorlarda çeşitli farklı görüşler mevcuttur. Ama işin farklı boyutları var tabiî ki. Ülkemizin genel toplumsal yapısı nedeniyle bekâret kavramı hala ciddi bir konu olup bu durum günümüzde kızlık zarı dikimi yapılmasına sebeptir. Bu olayın sosyo kültürel ve ekonomik durumla, hayat standartlarıyla, bilinçlilik seviyesiyle ilişkisi olmadığı gibi aynı kişilerin zaman içerisinde de farklı düşünebildikleri aşikârdır.

Eşler biriyle evlenmeden ya da birini eş seçmeden cinsel ilişki yaşanması eğer eşler arasında problem yaratıyorsa bir çıkar yolu bulmaya çalışılıyor. Bu konuda en çokta bayanlar için kendini güvene almak açısından bu işleme başvuruyorlar. Ya da ilişki önceden yaşanmış bitmiş fakat farklı biriyle evlenme arifesinde olan bir bayanın evleneceği erkeğin ya da ailesinin bunu bilmemesi gerektiği şartlarda bu işlem gerçekleştirilebiliyor.

Ne sebeple olursa olsun eğer böyle bir talep geliyorsa doktor “ben bu müdahaleyi yapmıyorum” diye hastasını reddedemiyor. Çünkü günümüzde evlendikten sonraki ilk ilişkide kanamanın olmaması nedeniyle, pek çok kızımız haksız yere bakire olmadığı düşüncesiyle apar topar kollarından tutularak kızlık zarı muayenesi için biz jinekolog hekimlere getirilmektedir.  Bu durumda bu genç kızlarımız son derecede küçük durumlara düşürülmekte ve evliliklerine maalesef çok kötü bir anıyla başlamak zorunda kalmakta; çoğu zaman da duyulan güvensizlikler nedeniyle evlilikleri kısa zaman içinde boşanmalarla sonuçlanabilmektedir.

İnsanoğlunun tarihsel gelişimi süresince pek çok toplum hymeni saflığın ve el değmemişliğin yani “bekaretin sembolü” olarak görmüştür. Bu inanışın uzantıları hala daha bizim toplumumuz gibi dünyadaki pek çok toplumda sıklıkla yer almaktadır.

Kızlık Zarı Nedir?

Tıp dilinde hymen olarak nitelendirilen kızlık zarı, vajinanın yaklaşık 1.5 cm kadar içerisinde, vajinanın arka duvarını çevreleyen bir dokudur. Kızlık zarı; cinsel ilişki, jinekolojik muayene ya da sert bir cisime çarpma sonucu kolaylıkla bozulabilmektedir, yırtılabilmektedir. Genellikle yırtılma olduğunda, az miktarda kanama gelmektedir, ancak her kızlık zarı kanamayabilmektedir. Oldukça az karşılaşılan bir zar tipi olan ve yalnızca normal doğum esnasında bozulabilen elastik kızlık zarlarında, kanama meydana gelmemektedir.

Kızlık zarı ne işe yarar?

Kızlık zarının fizyolojik (işlevsel) görevi bugüne kadar tam olarak açıklanamamıştır ve genellikle özel bir görevinin olmadığı düşünülmektedir.

Yine de bazı araştırmacılar ise kızlık zarının, mikro organizma ve yabancı cisimlerin vajina içine girişini önlediğini ileri sürmüştür.

Adli tabiplikte ise cinsel şiddete veya istismara maruz kalan çocukların tanısında kullanılmaktadır. Günümüzde kızlık zarının fizyolojik bir görevinden çok “sosyolojik bir fonksiyonu” vardır.

Kızlık Zarı Çeşitleri

  • Esnek
  • Annüler
  • Septalı
  • Delikli

Himen Şekilleri (Kızlık Zarı Şekilleri)

Yuvarlak Hymen
Septat Hymen
Subseptat Hymen
Cressent Hymen (Yarımay şeklinde)
Cribriform Hymen (“Elek” gibi çok delikli)
Dentiküler Hymen
Fimbrialı Hymen
Labial Hymen
İmperfore Hymen
Yuvarlak Tipte Kızlık Zarı En sık rastlanılan kızlık zarı modelidir.

Ara Bölmeli Tipte Kızlık Zarı Kızlık zarının bu tipinde bazen cinsel ilişki zor ve ağrılı bir hal alabilir. Kızlık zarının çıkarılması ve vajinal girişin genişletilmesi cinsel ilişkiyi kolaylaştıracaktır.
Yarım Ara Bölmeli Tipte Kızlık ZarıYarım ara bölmeli kızlık zarı türünün işlevsel açıdan bir önemi yoktur.

Yarımay Tipte Kızlık ZarıBu tür kızlık zarı çeşitlerinde de cinsel ilişki zor ve ağrılı hale gelebilir. Bu durumda jinekolog mauyenesi yapılarak kızlık zarının çıkarılması (hymenektomy) veya kızlık zarına çentik atılarak girişin genişletilmesi işlemi (himenotomy operasyonu) yapılabilir.

Elek Şekli Tipinde Kızlık ZarıKızlık zarı üzerinde çok sayıda küçük delikler vardır. Bu durumda cinsel ilişki imkansız bir hal alabilir.

Dentiküler Tipte Kızlık ZarıSon derece nadir görülen bu durumda kızlık zarının deliği ilginç bir hal almıştır.

Fimbrial Tipte Kızlık ZarıKadınlarda fallop tüpünün son kısmı “fimbria” olarak bilinir.

Dudak Şekli Tipinde Kızlık Zarı içindeki delik “dudak” şeklindedir.

Deliksiz Kızlık Zarı; Kızlık zarı içerisinde delik yoktur. Bu nedenle bu genç kızlar 12-13 yaşı geldiğinde adet görememe, karın ve kasık ağrısı gibi şikayetlerle jinekoloğa gelirler. Deliksiz kızlık zarı tıbbı terminolojide “imperfore hymen” olarak bilinir. Mutlaka ameliyatla açılarak vajinal geçişin sağlanması gerekir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi İşlemi Nasıl Yapılır?

Kalıcı himenoplasti operasyonu, 20 dakika gibi kısa sürede yapılabilen, cerrahi bir operasyonudur. Kızlık zarının bozulması sonrası, vajinada bulunan kızlık zarı dokusu, flep yöntemi ile kaldırılır ve yine ortası delik bir yapıya sahip doku vajina duvarına dikilir. Bu işlem sırasında, içerideki dokular da toparlandığından, vajen daraltma da sağlanmış olur. Genel anestezi altında yapılan bu operasyon esnasında ya da sonrasında hasta hiçbir ağrı ya da acı hissetmeden bir kaç saat içinde taburcu olabilmektedir.

Flep Yöntemi

Himenoplasti cerrahisinde kalıcı kızlık zarı dikimi tabir edilen ve sonsuz süreli olan bekaret tamirinin teknik adına flep yöntemi denir. Yaklaşık 30 yıldan önceki dönemlerde sadece geçici kızlık zarı dikimi yapılırdı, geçici işlemin ilişkiden hemen birkaç gün önce uygulanması zorunlu olduğu için, geçici zar diktirmek hastalar için zor ve gergin bir tabloydu, daha sonraki yıllarda kalıcı kızlık zarı dikimi uygulamaya başlamasıyla beraber kızlık zarı onarımında; hem daha başarılı hemde hastayı rahatlatan ve psikolojisini düzelten flep yöntemi günümüzde en çok yapılan uygulama olmuştur. Flep yöntemi; doğru yöntem ve tecrübeli doktorlar tarafından yapıldığı zaman 0 e varan bir başarı ortaya koymaktadır.

Flep Yönetemi Avantajları

1- Kürtaj, normal doğum gibi operasyonların varlığı bile alınan sonucu etkilememesi

2-Duruma göre aynı hastaya birden fazla defa uygulanabilmesi

3-Ameliyatın 30 dakikada bitmesi ve aynı gün bile günlük yaşama, çalışma hayatına devam edilebilmesi, aynı gün uzun seyahate çıkılabilmesi.

4-Flep yöntemi sonrası evlenmek veya cinsel ilişkiye girme için sonsuz bir zaman kazanılması, yıllar sonra bile ilişki yaşansa kızlık zarı kanaması gelmesi

5-Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası evlenildiği zaman ileri zamanlarda jinekolog muayenesi, kürtaj veya normal doğum gibi durumlarda önceden kızlık zarı dikimi yapıldığının anlaşılamaması.

Flep Yöntemi Nasıl Yapılır ?

Flep Yöntemi; çok titiz ve sabırla, ince cerrahi gerektiren, ustalık, tecrübe ve el becerisi gerektiren bir ameliyattır, aceleye getirilerek, eğer uygun dikişlerle çalışılmaz flep tabakasını yanlış yerden kaldırılırak başarısız bir sonuç ile karşılaşılır. Kendiliğinden eriyen, dikişler kullanılmalıdır. Flep yöntemine karar verirken başta, hasta kızlık zarı muayenesinden geçirilir ve kızlık zarının bozulmuş olduğu veya esnek kızlık zarı olduğu kesinleştirilerek ileride gerdek gecesinde kanama olmayacağına kanaat getirdikten sonra flep yöntemi uygulanabilir, vajina yan duvarlarından himen bölgesinden karşılıklı flep doku tabakaları kaldırılır ve eski kızlık zarının birkaç milimetre önüne dikilir, dikiş yönleri iyileşme döneminden sonra iz kalmayacak şekilde ayarlanır, yeni zarın üzerinde birkaç milimetrelik bir adet geçiş deliği bırakılır, cinsel ilişkide penis bu adet deliğine yönelir ve ileri itildiğinde adet deliği birçok noktadan yırtılarak zar üzerindeki kan damarları patlar, dolayısı ile belirgin kızlık zarı kanaması oluşur.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Genellikle düğünden en erken 7-10 gün öncesine kadar yapılabilir. Burada daha önceden yırtılmış kızlık zarının yeniden onarılması söz konusudur. Yırtılan kısımlar yeniden karşı karşıya getirilerek yeniden dikilir. Özellikle ters C yöntemi dediğimiz yöntemle 0 bir başarı elde edilir. Eğer kısa süre içinde bir beraberlik olmazsa kullanılan iplikler ten rengindedir ve kendi kendine yaklaşık 20 günde emilir. Geçici kızlık zarı işlemi ya lokal aneztezi ile yada hasta istediğine bağlı genel anestezi ile yapılmaktadır.

Lazerle Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı dikim işlemi uygularken vajinal genişleme durumuna göre ihtiyaca göre vajinal daraltmada yapılması gerekebilir. Kullandığımız yeni nesil lazer cihazı ile artık kalıcı işlem esnasında vajinal daraltma işlemide gerçekleştirmekteyiz. Lazerin kızlık zarı tamirinde kullanımının en önemli avantajlarını özetlersek; kanamayı azaltması, iyileşmeyi hızlandırması ve tüm vajinal kanal boyunca daraltma işlemini kanama, ağrı vs gibi yan etkiler oluşturmadan sağlamasıdır. Lazer cihazı flep hazırlanması esnasında vajinadan flep dediğimiz doku kaldırılmasında bize kolaylık sağlamakta ve gereksiz yere kanamadan dolayı dikiş konulmasını ve kanlanmanın bozulmasını engellemektedir. Bu sayede operasyonda istediğimiz sonuçları almaktayız ve hasta memnuniyeti daha iyi olmaktadır.

Lazer cihazları, teknolojinin de hızla gelişmesiyle beraber tıp alanında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Kliniğimizde bulunan kullandığımız yeni nesil lazer cihazları ile artık kızlık zarı tamiri ve vajina daraltma işlemleri daha hızlı, minimal komplikasyonlu yapılabilmekte, ameliyat sonrası iyileşme daha hızlı olmakta ve hasta memnuniyeti de bununla doğru orantılı olarak artmaktadır.

Lazerle Kızlık Zarı Dikimi İşleminin Aşamaları Nelerdir?

İşlem jinekolojik masada jinekolojik pozisyonda steril şarlarda yapılır. Lazerle Kızlık zarı dikimi sırasında ortamın ve aletlerin steril olmasına dikkat eder. İşlemden sonra ağrı olmaması için işlem genel anestezi altında yapılsa bile mutlaka lokal olarak da uyuşturmak gerekebilir. İşlem sırasında enfeksiyonu önlemek için ayrıca   antibiyotik ve ağrı kesici de uygulanmalıdır. İşlem bittikten sonra antiseptik solüsyonlar ile temizlenir ve steril olarak işlem sonlandırılır.

Lazerle Kızlık zarı dikimi yaklaşık yarım saat süren bir işlemdir. İşlemden sonra hasta uyandırılır ve yarım saat kadar dinlendirilir. Daha sonra oral antibiyotik ve ağrı kesici reçetesi verilerek ve iç çamaşırını sık sık değiştirmesi öğütlenerek taburcu edilir. Himenoplasti işlemi yapılan hasta bir saat sonra normal işine geri dönebilir.

Lazerle Kızlık Zarı Dikimi İşlemi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lazerle Kızlık zarı tamiri sonrasında dikkat edilmesi gerekenlerden en önemlisi ağır spor yapılmaması, ani bacak hareketlerinden kaçınılmasıdır. Kızlık zar dikimi geçici olarak yapıldığında ilk cinsel ilişkide kanama olmaması gibi bir durum söz konusu olmaz. Kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemi yani flep yöntemi kızlık zarı dikimi; lokal anestezi ile bölgesel uyuşturularak yapılabileceği gibi genelde hafif uyutularak yapılan genel anestezi tercih edilmektedir. Kalıcı kızlık zarı nasıl dikilir sorusunun cevabı ise flep yöntemi ile dokunun yeniden yapılandırılması ile açıklanır. İşlem 20 dakika ile yarım saat arasında sürmektedir. Flep yöntemi kızlık zarı dikimi sonrasında komplikasyon oranı çok düşüktür.

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası ameliyat yeri ağrısı genelde kişiyi rahatsız etmez. Zar dikimi işleminden sonra pomadların kullanılması ve verilen antibiyotiğin devam edilmesi çok önemlidir. Vajinal bölge yarı kirli cerrahi alan olarak bilinmekte bu da enfeksiyona zemin hazırlamaktadır. Flep yöntemi ile kızlık zarı dikiminin başarısını azaltan yani operasyon alanını  etkileyen en önemli faktör enfeksiyon gelişmesi durumudur. Kızlık zarı dikimi yapıldığı gün dinlenilmesi özellikle anestezi almış hastalarımıza önermekteyiz. Ertesi gün iş ya da normal hayata dönülebilmektedir. Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası çekilen flep kızlık zarı yapısını kısa bir süre sonra oluşturmaktadır. Flep yöntemi kızlık zarı dikimi yapıldıktan uzun yıllar sonra dahi ilk cinsel ilişkide kanama oluşmaktadır. Kızlık zarı dikimi oldukça hassas bir konudur. Geçici kızlık zarı ve kalıcı kızlık zarı dikiminde ki amaç cinsel birleşme olduğunda kanama olmasıdır.

Telefon
Instagram