18 YAŞ ALTI KÜRTAJ YAPAN YERLER

18 YAŞ ALTI ÇOCUK ALDIRMA

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre bir kişi 18 YAŞ altında ise Bebek aldırma işlemi yapmak için ailesinin anne ve babasının ortak izini ile Cocuk aldırabilir. Yani kürtaj olmak istemesi durumunda Reşit olması beklenir. Kanun bu şekilde buyurmuştur. 18 YAŞ altı kürtaj yapmak isteyen bazı kişiler evli de olabilir. Evlilik durumunda , evlilik cüzdanı beyanı gerekir. Ve Kürtajın yasal süre içinde olması gerekir. Yasal süre ülkemizde 2 buçuk ayla sınırlıdır. 10 hafta hesabına göre bebek aldırmak isteyen kişi uygun şartları taşıyorsa ÇOCUK Aldırma işlemi yapabilir. Bazı merkezler ruhsatsız kaçak kürtaj işlemi yapmaktadır. Merdiven alti Kürtaj yapılmaz. Sağlık Bakanlığı denetimi ve ruhsatı olmayan yerlerde kürtaj işlemi yapılmaz. Zor durumda olan ve işlemin aileden gizli olmasını isteyen bazı kişiler, merdiven altı yerlere giderek bebek aldırma işlemi yapmaktadır. Bu insan sağlığını ciddi riske atan bir durumdur. Doğru olan , kişinin gebelik durumunu ailesi ile paylaşması maddi manevi destek alarak , kürtaj işlemini gerçekleştirmesidir. Kliniğimizde 18 YAŞ altında aile onayı ile yasal süre içinde gebelik sonlandırma yapılabilir.
Eşten ve aileden izin almış olan 18 yaş altı kadınlar istedikleri yerde kürtaj yaptırabilirler. Türkiye’nin her yerinde kürtaj yaptırılabilir.

Kaçak kürtaj 18 yaşından büyük ve evli olan kişiler , eşlerinin imzası ile onay alınarak kürtaj olabilirler. 18 yaşından büyük ve bekar olan kişiler ise sadece kendi rızaları ile kürtaj olabilirler. 18 yaşından küçük olanların evli veya bekar olsalar da anne-babalarının onayı gerekir. 15 yaşından küçükler ailelerinin izni dahi olsa kürtaj olamazlar, öncelikle durum adli mercilere bildirilmesi gerekir.
Kürtaj işlemi yapıldığı zaman üçüncü şahıslara bilgi verilmez. Hasta mahremiyeti kliniğimiz için oldukça önem verdiğimiz özel bir durumdur.
Kürtaj 18 yaşını doldurmuş ve bekar kadınlar kendi rızaları ile kürtaj olabilmektedirler. Ancak evli olan kadınların kürtaj olabilmeleri için eşlerinin de rızası olması gerekir.

18 yaşından küçükler annelerinin izni ile, 16 yaşından küçükler ise mahkeme kararı ile kürtaj yaptırabilmektedirler.

18 yaş altı kürtaj Kürtaj, jinekologlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Yetkisi ruhsatı olmayan kişiler tarafından yapıldığında kötü sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır.
Kürtaj işlemi için kan grubu mutlaka bilinmelidir. Eğer negatif kan grubu söz konusu ise, olası bir olumsuzlukta kan alınması gereken ve kan uyumu olan birinin de operasyon esnasında bulunması gerekir. Kan uyuşmazlığı durumunda kürtajdan 72 saat içinde “uyuşmazlık iğnesi olan Anti-D iğnesi kürtaj olan kişiye yapılır.

 

Telefon
Instagram