Bekaret Muayenesi – Kızlık Zarı Muayenesi

Bekaret kontrolü kişinin isteği üzerine yapılan ve kızlık zarı hakkında fikir sahibi olmak isteyene yapılan bir özel muayenedir. Bekaret kontrolünün sosyal tıbbi yönü olduğu kadar kanuni psikolojik yönü de vardır ve çok önemlidir.

18 yaşının geçmiş bir kadın zorla kızlık zarı ve bekaret kontrolü muayenesine götürülemez.  Bu suçtur. Kanuna uygun olan kızlık Muayenesi ve kontrolü için savcı kararı ve adli, tıbbi, jinekolog ve psikiyatri den oluşan heyet raporu gerekir.

Kızlık Zarı Nedir?

Tüm dünyada bekaretin bir simgesi olarak kabul edilen kızlık zarı, latincede ‘’hymen’’dir ve bu isim “evlilik tanrısı ” olan “hymenaios” gelir. Anatomik olarak bir önemi ve anlamı yoktur. Vajina girişinde yer alan bir mukoza dokusudur. Bu oluşuma , yani kızlık zarına fazla anlam yüklenmiş olup toplumda bu durum sosyolojik ve psikolojik bir travma sebebidir.

Normalinde ilk cinsel ilişkide kanama mecburiyeti olmamasına rağmen , malesef kızlarımızda , ciddi psikolojik travmalara aile içi şiddet, namus cinayeti ve intihara kadar ilerleyen kötü ve acı tecrübeye sebep olmaktadır.

Tıbbi açıdan anatomik açıdan hiçbir görevi olmayan “kızlık zarı ” denen
İnce yapı , ergenlik sürecinde hormonların da etkisi ile yumuşar ve vajina girişinde ince bir mukoza kıvrımı olarak kalabilir veya vajina girişini tamamen kapatan adet kanındaki dışarıya çıkmasına imkan vermeyen ve sağlık sorunlara neden olabilecek bir hale de gelebilir. Bu tarz kızlık zarı İmperfore hymen adını alır.

Kısacası kızlık zarının toplumsal ve sosyolojik bir anlamı vardır. Bu durumun ve varlığının insanların yaşamına yön vermesi , travmatik ve üzücü bir durumdur.

Evlilik Öncesi Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarı dediğimiz oluşum, vajinanın girişindeki , küçük dudakları (labio minor ) ayırdığınızda , şekli kişiden kişiye değişen mukoza katlantısıdır. Vajina girişinden 1-2 cm içeride yer alır. Yapısında damarlar ve sinirler zayıftır ve ilk ilişkide rengi açık pembeye kırmızıya doğru değişen ve az oranda kanamaya neden olan mukoza dokusudur.

Bazen kadınlarda ilişkide kanama hiç olmayabilir ve bu , beklenen , normal bir durumdur. Zarın ortasında boşluğun veya deliğin geniş olunca ” esnek kızlık” zarı diye tanımlanır .

Kızlık zarının ilk Cinsel ilişkide kanamadığı durumlar kısaca aşağı belirttik ↘️

• Esnek olan kızlık zarı
• Cinsel ilişkide yoğun ıslanma ile vajinanın ve zarın fazla esnemesi.
• Zarın yapısının damardan fakir olması ve yırtık da olsa kanama olmaması.
• Penis uzunluğunun kısa oluşu.

Evlilik yada ilk cinsel ilişki öncesinde erkeğin, bir kadını kızlık zarı muayenesi ile şart koşması çok yanlış ve zorbaca kaba bir  davranıştır.

Ancak kadın , kızlık zarı yapısının öğrenmek ve kendini duruma hazırlamak istiyorsa , muayene edilip muayene olan kişiyi hekim bilgilendirebilir. Onun haricinde evlilik sonrası kızlık zarı ile ilgili kanuni durumlar zaten adli makamların  resmi görüşlerini ortaya koyduğu farklı bir süreçtir.

Kızlık Zarı (HİMEN) Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı , yani himen , mitolojideki evlilik tanrısı hymen’den adının alır. Vajina girişinde bulunur ve bekareti simgeler.  Bekaret testi, bakirelik testi, kızlık zarı muayenesi gibi isimleri vardır. Bu işlemle , zarın anatomik yapısı hakkında fikir sahibi olmak mümkündür. Kızlık zarı muayenesi ( bekaret muayenesi) , kızlık zarının bozulup bozulmadığını anlamak için , kadın doğum doktorlarına yapılan özel muayeneye verilen isimdir.

Malesef insanların büyük yüzdesi toplumda bekaretin gereğinden fazla verilen önem nedeniyle , kızlık zarı yapılarının durumunu anlamak için jinekologlara gitmektedir.

Kızlık zarı muayenesi , jinekologlar tarafından litotomi pozisyonun yapılabilir.

KIZLIK ZARI DİKİMİ VE MUAYENESİ İLE ilgili kafanıza takılan soruların cevabı için gönül rahatlığı ile bizi arayabilirsiniz. İstanbul KIZLIK ZARI fiyatları 2022 için bizi arayabilirsiniz.
Başka şahıslara kişisel bilgileriniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

GİZLİLİK BİLDİRİMİ

Şişli’deki kliniğimize başvurma sebebiniz muayene içeriği ve kişisel bilgileriniz yasal haklarınız kapsamında (T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği R.G. 01.08.1998, 23420) tamamen gizli tutulacaktır.

Telefon
Instagram