BEKARET RAPORU VEREN DOKTORLAR HASTANELER

Bekaret raporunu kim verir? sorusunun cevabı; özel klinikler, devlet hastaneleri, adli tıp kurumu ve üniversite hastaneleri olarak verilebilir. Adli vakalarda ise kadın doğum uzmanlarından oluşan bir kurul bekaret raporunu hazırlar.

Kızların daha önce cinsel ilişkiye girip girmediğini, yada bir kıza cinsel istismar yapılıp yapılmadığını öğrenmen için yapılan fiziki muayeneye bekaret testi denilmektedir. Kamu hastanelerinde söz konusu bu işlemi ifade eden bir tanım söz konusu değildir.
Kızlık zarının kişinin kendisinin aynada bakarak ya da el yordamı ile yapması, kızlık zarı muayenesi sonucu anlaması imkânsızdır. Hatta, yırtılmamış durumda olan kızlık zarına da zarar vermiş olabilir veya zedeleyebilir. Bu yüzden kızlık zarı muayenesin bir kadın doğum uzmanı tarafından yapılmalıdır.


BİLGİ GİZLİLİĞİ – EN MODERN TEKNOLOJİKALICI / GEÇİCİ / LAZERLE KIZLIK ZARI DİKİMİEN MERKEZİ LOKASYON MECİDİYEKÖY VE BEYLİKDÜZÜ KLİNİKLERİMİZ – KOLAY ULAŞIMUYGUN FİYAT


Aşağıdaki iletişim butonlarından 7/24 bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Kesinlikle Bilgi Gizliliğiniz sağlanmaktadır.


Bu işlem için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı veya Jinekoloji Uzmanları tarafından sadece bir muayene işlemi gerçekleştirilir. Bu muayenede doğrudan kızın vajinal bölgesi incelenir. Ve kızlığını ifade eden zarın zarar görüp görmediği incelenir.

18 yaşın altındaki kızlarda mutlaka velisinin ve aileden birinin olması gerekir. 18 yaşının üstündekilerde muayene için ‘ ben muayene olmak istiyorum’ demesinin dışında birşeye ihtiyaç duyulmaz. Kızlık zarı muayenesi için gelen hastaların bilgileri kesinlikle gizli tutulmakta ve resmi kurumlar da dahil herhangi bir kişi ya da kurumla paylaşılmamaktadır.

Kızlık zarı muayenesini kadın doğum uzmanı veya adli tıp uzmanı tarafından yapılır ancak rapor verme veya muayene sonucunu yazıya dökme işlemi yalnızca adli tıp uzmanı tarafından ve savcılıktan alınan yazı ile yapılabilir. Kadın doğum uzmanı durumu muayene olan kişiye ve eğer muayene olanın rızası , izni varsa yanındakilere sözlü olarak bildirebilir. Rapor verildiği an için geçerlidir, muayene sonrası kişi ilişkiye girebilir ve bekaretini kaybedebilir, rapor verildiği zamandan sonrası için geçerli değildir.

Kızlık zarı muayenesi yapılma tekniğinde hasta;

• Jinekolojik masaya uygun pozisyonda yatırılır.

• Jinekolog her iki dış ve iç dudağı spanchlarla (gazlı bez) tutar ve yanlara doğru gererek kızlık zarını görünür hale getirir.

• Muayene bulgularını saat yönlerine göre söyler veya intakt (sağlam) olduğunu söyler. Örneğin st 6 hizasında yırtık gibi.

Dünya Sağlık Örgütü ve ona destek veren kurumlar; bekâret testlerinin ortadan kaldırılmasında tüm kadın ve kızları, toplulukları, kuruluşları ve milli hükümetleri destekleme konusundaki taahhütlerini teyit etmektedir.

Muayenehaneye başvuru nedeniniz ve size ait kaydedilen tüm bilgiler, sizin yasal haklarız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01,08,1998,23420) tümüyle gizli tutulacaktır. Başka şahıslara hastalığınız, tedaviniz ve şikayetiniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

Bilgilerim gizli kalacak mı?

 Bilgilerimin üçüncü şahıslarla paylaşılma ihtimali var mı?

Lütfen merkezimizle iletişime geçin ve tedaviniz de dahil olmak üzere tüm bilgileriniz yasal haklarınız kapsamında tamamen gizlidir (RG 01.08.1998.23420). Üçüncü şahıslara hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi vermeniz mümkün değildir.

Telefon
Instagram