GEBELİK SONLANDIRMA NASIL OLUR

Kürtaj en sık yaptığımız operasyonlardandır. En fazla istenmeyen gebeliklere uygulanır, ayrıca istenilen bir gebelikte kalp atımı durması, aşırı kanaması olan hastalarda hem kanamayı durdurmak hem de tanı koymak için patolojiye parça göndermek için de bu yöntemden faydalanmaktayız.

Türkiye’de 18 yaşını aşıp reşit olan tüm bekar kadınlar kendi isteği ile evli olan kadınlar eşleri ile birlikte karar vererek yasal olarak yaptırabilirler. 1983 yılından beri ülkemizde 10. GEBELİK HAFTASI’NA kadar vakumlu kürtaj yasaldır.

KÜRTAJ/ BEBEK ALDIRMA/ÇOCUK ALDIRMA

Kürtaj kazımak anlamına gelir, yalnız erken haftalarda (5-9) kazıma gerek olmadan vakum aspirasyon yöntemiyle işlem yapılabilmektedir. Kürtaj öncesi mutlara ultrasonografi ile gebeliğin yeri ve haftası belirlenmelidir. Artık USG her muayenehanede bulunduğu için işlem esnasında USG‘ den yararlanmaktayız. Kontrol için USG ile mutlaka rahim içi kontrol edilmelidir. Bu sayede rahim içinde parça kalıp kalmadığı veya rahimde bir zedelenme olup olmadığını anlamaktayız.

Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Kürtaj sonrası iyileşme süresi kürtajın haftası, düşüğe bağlı kan kaybınızın olup olmadığı , genel sağlık durumunuzla alakalı olarak değişir. Kürtaj sonrası bakım gerektiren bir durum oluşmaz.

Kürtaj sonrası reçete deki ilaçları muhakkak kullanmalısınız.

Küçük haftalardaki kürtaj sonrasında hemen Bir şeyler yemeye başlayabilirsiniz. Daha önceden bulantı olmuş olabilir ve aç gelmiş olabilirsiniz. Eğer bulantı yoksa kürtajdan sonra yiyecek ve sıvı alabilirsiniz. Kürtajdan sonra beslenmeye başlamanız sizi daha çabuk anestezinin etkisinden kurtaracaktır. Kürtajdan sonra beslenme eğer kürtajda herhangi bir komplikasyon gelişmediğine inanılıyorsa biran evvel başlayabilir. Kürtaj sonrası beslenme konusunda evde dikkat edeceğiniz özel bir konu yoktur.

Kürtajdan sonra banyo yapabilirsiniz. Kürtaj sonrası dinlenme için yaklaşık 30 dakika yeterlidir. Anestezi verilirse uyandıktan sonra hafif bir baş dönmesi olabilir. Kürtaj öncesinde ve sonrasında yoğun kanamanız olmamışsa isterseniz kürtaj sonrası yürüyüş ve spora da gidebilirsiniz.

15 gün kadar kürtajdan sonra cinsel ilişkiye girmemeniz iyi olur. Fakat eğer ağrınız yoksa 1. haftanın sonunda prezervatifle cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

İç rahim ağzı açık olduğu için 1 hafta kadar kürtaj sonrası denize girmemelisiniz. Yine temiz de olsa kürtaj sonrası havuza girilmemelidir.

Kürtajdan sonra şikayetlerde artış olması önemlidir. Bu durumda muhakkak görüşmemiz gerekir.

Telefon
Instagram