Doğum Dikişleri

Doğum Dikişlerinin Düzeltilmesi

Doğum dikişleri kaç günde iyileşir Normal doğum dikişine tıp dilinde epizyotomi denilir. Epizyotomi, normal doğumda bebeğin kafasının vajinadan rahat çıkması ve bu esnada üstte  idrar yolları, klitoris ve aşağıda makada zarar veren yırtıklar oluşmaması için vajen kenarının kesilerek yapılan bir kesidir.

Doğum dikişleri nasıl iyileşir Eğer bu epizyotomi kesisi yapılmazsa bebeğin başının  vajenden çıkımı  esnasında kendiliğinden düzensiz yırtılmalar olabilir. Bu düzensiz yırtıkların onarımı hem  zordur hem de  iyileşme sürecinde kötü bir yara izinin oluşmasına zemin hazırlar. Normal doğum esnasında epizyotomi (doğum kesisi )kesisi yapılarak düzgün bir doğum dikişinin olması dolayısıyla yara izi olmadan  güzeliyileşmesi hedeflenir.

Böylelikle lohusalık dönemi süresince epizyo dikişleri de iyileşmektedir. Bazı hallerde epizyotomi kesisi iyi şekilde iyileşmez ve hatta iyileştikten sonra perine bölgesinde iz de kalabilir.

Epizyo Kesisi Hangi Durumlarda Kötü İyileşir?

Doğum dikişleri ne zaman düşer Vajinal doğum sırasında açılan epizyo kesisi bazı durumlarda uzayabilir.

Doğum dikiş izlerinin daha belirgin olduğu durumlar:

Zor doğumlar;

Zor, uzun süren ve travmatik doğumlarda perine bölgesinin fazla şişmesi ile yırtılması normalden daha fazla olabilir. Özellikle vakum, forseps gibi doğuma yardımcı enstrümanlarının kullanılması v.s

Doğum sonrası dikişlerin iltihaplanması;

Vajinal doğum sonrası dikişlerin iltihaplanması sonucunda dikişler kendiliğinden açılabilir. Enfeksiyona bağlı açılan dikiş yerlerinde estetik açıdan kötü bir görünüme neden olabilir. Bu yüzden doğum sonrası perine bakımı ve temizliği son derece önemli bir konudur.

Doğum dikişlerinin tutmaması, kesi yerinin kaynamaması;

Doğum dikiş ağrısı Perine onarım tekniğine bağlı olarak doğumdaki dikişlerde tutmama ve açılma oluşabilir. Doğum dikiş izlerinin tutmaması ve zamanından önce açılması; perine bölgesinin ani şekilde gerilmesine ve perine iltihaplanmalarına bağlı olarak da gerçekleşebilmektedir.

Onarılmamış perine yırtıkları;

Hastanede veya evde yapılan doğumlarda gelişen perine yırtıkları onarılmadığı zaman vajina girişinde kötü bir görünüm sergileyebilir.

Derin perine yırtıkları;

Derin ve uzamış epizyotomilerdeki derin perine yırtıkları iyileşmesi daha uzun zaman alıcıdır. İyileştikten sonra doğuma ait dikiş izleri de daha sık ve belirgin olabilmektedir.

Perine Estetiği

Perine bölgesinde vajinal doğum sonrası kötü görünümlü dikiş izleri ‘Perine estetiği’ adı verilen genital estetik operasyonla düzeltilebilmektedir. Perine estetiği ‘Perineoplasti’ ismi ile de bilinir. Vajina daraltma ile beraber doğum dikişleri de düzeltilebilinir.

Vajina Daraltma ile Birlikte Doğum Dikiş İzlerinin Silinmesi

Vajinal doğum her ne kadar bir doğal doğum yöntemi olarak görülse de vajina kanalında da bazı genişlemelere neden olabilir. Vajinanın genişlemesi, bollaşması veya sarkması ‘Vajinal relaksasyon Sendromu’ olarak bilinir.
Vajinal relaksasyon (gevşeme) hem kadın hem de erkek eşte cinsel ilişkide hissedememe ve cinsel isteksizlik problemlerine yol açar. Bu tür problem yaşayan hastalarda vajina daraltma ile birlikte doğum dikiş izlerinin silinmesi operasyonu da yapılabilmektedir.

Genital Estetik ile Birlikte Perine Düzeltme (Perineoplasti)

Genital estetik ameliyatlardan labioplasti (iç dudak estetiği), klitoral hudoplasti ile birlikte vajina daraltma ve perine estetik ameliyatları hep birlikte aynı seansta yapılabilmektedir. Böylelikle genital bölge hem içten hem de dıştan düzeltilmiş olacaktır.

Doğum Dikiş İzleri Kimlerde Düzeltilir? Kötü Görünümler Nasıldır?

► Nedbe (skar dokusu) şeklindeki perine bölgesi:
Adeta yanık izine benzer şekilde bir nedbe dokusu vardır.
► Vajina giriş kısmında açıklık (Vaginal gaping):
Vajinanın giriş bölgesi açıktır ve bu nedenle adeta vajinanın içi görünmektedir. Hoş olmayan estetik görünüm haricinde sık vajinal enfeksiyon sebebidir. Bu duruma ‘Vaginal Gaping’ (Vajinal açıklık) adı da verilmektedir.
► Perine bölgesinde çöküntü:
Doğum dikiş yerindeki çöküntü, iyi iyileşmeyen nedbe dokusunun ‘cilt retraksiyonu’ adı verilen cilt altına çekilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Cilt retraksiyonunu gidermek için karın, bacak iç kısımları gibi başka bir bölgesinden alınan yağ dokusu bu bölgeye enjekte edilebilir. Yani yağ dolgu enjeksiyonu yapılmaktadır.

Doğum dikiş izlerindeki çökük görünüm cerrahi dışında ‘hyaluronik asid’ (HA) dolgusu ile de giderilebilmektedir. Ancak hyaluronik asid dolgusundaki kalıcılık süresi, verilen dolgu türüne göre sınırlı olmaktadır.

Doğum Dikiş İzleri Nasıl Düzeltilir?

Doğum dikiş izleri en sıklıkla cerrahi olarak, ameliyatla perine bölgesindeki nedbe dokusunun çıkarılması ile düzeltilmektedir. Genelde eş zamanlı olarak vajen daraltma ameliyatı ile birlikte yapılmaktadır. Operasyon ortalama olarak 1 saat kadar sürer.

Operasyon öncesi ameiyat bölgesinin düzgün şekilde olması için alan çizilir.

Doğum dikiş izleri düzeltilmesi ne kadar başarılı? Ameliyat sonrası görünüm
Perineoplasti ameliyat tekniği ile yapılan epizyotomi kesilerinin düzeltilmesi sonrasında vajina ağzı kapanmakta, büyük dudaklardaki kırışıklıklar nisbeten azalmakta ve vajina girişi sıkılaşmaktadır. Böylelikle hem estetik hem de fonksiyonel açılardan kazanımlar elde edilmektedir.

Aynı seansta labioplasti (genital dudak estetiği) ve dış dudaklara yağ dolgusu da yapılabilir.

Ameliyat sonrası dönemde bir kaç gün süreyle hafif ağrı, sızıntı şeklinde kanama ve gerginlik hissi normaldir. 2-3 gün süreyle yapılan buz kompresyonu ve basit ağrı kesici ilaçlarla bu tür sorunlar aşılabilmektedir.

Genital bölgede vajina ve perine bölgesi ile ilgili kozmetik operasyonlar genelde jinekolog doktorlar tarafından yapılmaktadır. Operasyonu uygulayacak jinekolog hekimin tecrübesi, genel anlamda yaptığı genital estetik ameliyat sayısı ve estetik operasyonlarla ilgili aldığı eğitimler başarıda rol oynayan faktörlerdir. Doğru operasyon teknikleri ile son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Doğum Dikiş İzlerinin Düzeltilmesi Ameliyat Ücretleri Nasıl?

Yapılacak operasyona göre, ameliyatın genişliğine ve uygulanacak anestezi yöntemine göre doğum dikiş izleri düzeltilmesindeki ücretler, maliyetler değişiklik göstermektedir. Fiyat belirlemesinde merkezin konumu ve ücret politikaları, ameliyatı yapacak hekimin tecrübesi de etkilidir.

doğum dikişleri kaç günde iyileşir

doğum dikişleri nasıl iyileşir

doğum dikişleri ne zaman düşer

doğum dikiş ağrısı

 

Telefon
Instagram