Edirne Kürtaj

Kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj işlemi kliniğimizde vakum kullanılarak ve genel anestezi eşliğinde yapılmakta yaklaşık 7-10 dakika gibi kısa sürede bitmektedir. Hasta işlemden sonra 15 dakika dinlenerek işine geri dönebilir.

Detaylı bilgi almak içinaşağıda bulunan TELEFON veya  WhatsApp butonlarınu kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kürtaj olmadan önce yapmam gerekenler nelerdir?

  • İşlem de anestezi uygulaması yapılacağı için hastanın en az 5 saat aç ve susuz gelmesi gereklidir. Hasta tıbbi öyküsü hakkında işlem yapacak doktora bilgi vermelidir. Kürtaja yakın bir zaman da aspirin gibi kan sulandırıcı iğne-ilaç alınmamalıdır.

Kürtaj Edirne

Kürtaj Ankara da ve tüm dünyada en çok uygulanan kadın doğum işlemlerinden biridir(1). Ülkemizde her 4 kadından biri ne yazık ki istemeden gebe kalmaktadır ve psikolojik olarak bir gebeliğin  sonlandırılmasına karar vermek çift için hiç de kolay bir karar değildir.

Ancak, bir kadının istenmeyen gebeliğini güvenli ve yasal olarak sonlandırabilme hakkının olması, kadını yasa dışı, sağlıksız koşullarda yapılan merdiven altı kürtaj yöntemlerinden uzak tutarak, kadın sağlığının ve hayatının korunmasını sağlar.

Kürtaj yaptırmanın yasak olduğu zamanlarda her yıl binlerce kadın sağlıksız, yasa dışı, halk arasında merdiven altı diye tabir edilen yerlerde kürtaj oldukları için hayatlarını kaybetmekteydi (2). Bu ölüm oranını azaltmak için belli kurallar çerçevesinde kürtaj yasal hale getirilmiştir.

Telefon
Instagram