Genital PRP Nedir?

Genital bölge prp uygulaması dünyada yeni bir teknik ve hızla gelişen bir tedavi yöntemidir. Hem iç genital bölgeye hem de diş genital bölgeye uygulanır. Hem estetik amaçlı hemde işlevsel amaçla kullanılır. Genital prp tek başına bir tedavi seçeneği olabileceği gibi; Genital bölge lazer, radyofrekans gibi uygulamalarlada kombine edilebilinir.

PRP Nedir?

PRP ‘’platelet Rıch Plasma’’ platelet yönünde zenginleştirilmiş Plasma uygulaması yöntemine verilen isimdir. Prp; kişide çok az miktarda alınan kanın özel bir tüpte santrifüj edilerek, santrifüj sonrası bileşenlerine ayrıştırılması ve prp nin (platelet yönünde zenginleştirilmiş plasmanın) yine aynı kişiye enjeksiyonla uygulama işlemidir.

PRP Nasıl Hazırlanır ?

Genelde kişiden kan almak için, kol ya da eldeki toplardamar tercih edilir. Bu bölgedeki damardan 15-25 cc civarında kan alınır, bazen biraz fazlada kan alınabilinir. Daha sonra alınan kan belli bir süre ve hızla santrifüjle döndürülür. Bu süre sonunda kan içindeki kırmızı alyuvarlar adı verilen eritrositler dibe çöker, alyuvarların üst kısmında kanın sarı renkli Plasma kısmı kalır. Daha sonra alınan sarı renkli Plasma kısmı ikinci bir santrifüjleme işlemine tabi tutularak, trombositlerden zenginleştirilmiş plazma (prp) elde edilmektedir .

PRP nin etki mekanizması ;

Prp uygulamasında; plasma doku içerisine enjekte edildiğinde içindeki trombositler patlarlar. Bu pıhtılaşma hücreleri içerisinde çıkan büyüme faktörleri, doku içinde ’’ fibroblast’’ adı verilen kollojen bağ dokusunun oluşumunu sağlayan hücreleri aktive eder. Bu mekanizmayla, doku hem hızlıca gelişip ve güçlenmektedir. Buda dokuda yenileme ve gençleştirme sağlamaktadır.

GENİTAL PRP kadınlarda hangi jinekolojik problemlerde kullanılır;

1-Kadınlarda cinsel hazzı ARTIRMAK için,

2-Kadınlarda   cinsel isteksizlik tedavisinde

3-Orgazm problemi olan kadınlarda PRP uygulaması çok iyi sonuçlar vermektedir

4-Dış genital bölgeye uygulandığı zaman; Renk açma, sıklaştırma, dolgunluk ve toparlama ( kırışıklıkları giderir) sağlamaktadır

5-İdrar kaçırma problemi olan kadınlarda, özellikle mesane boynu ve idrar yollu çevresine prp uygulandığı zaman, bu bölgedeki kollojen bağ dokusu aktive edilerek idrar kaçırma problemi en aza iner.

6-Özellikle menapoz hastaları başta olmak üzere; Vaginal atrofinin neden olduğu şikayetleri ciddi şekilde geriletir.

7-Vaginal kuruluk ve bunun neden olduğu  ağrılı ilişki problemli olan kadınlarda PRP uygulaması yüz güldürücü sonuçlara yol açmaktadır.

PRP Tedavisi Güvenilir Bir Uygulama mıdır?

PRP uygulaması otolog bir uygulamadır. Yani kullanılan plateletler hastanın kendisinden alınanlardır ve kanın alınması, plateletlerin ayrıştırılması gibi yapılan tüm işlemler steril ve kapalı bir kit yardımıyla yapılmaktadır. Yani dışarıdan herhangi bir bulaşma riski taşımamaktadır. Ve ayrıca bunların dışında plateletlere eklenen herhangi bir ürün mevcut değildir. Tüm bunlar düşünüldüğünde bu tedavi yöntemi güvenilirdir.

Prp lokal anestezi altında yapılır, genelde 2-3 seans yapılır, 3 er hafta arayla

Telefon
Instagram