Bekarete zarar vermeden kürtaj yapılabilmekte midir?

Gümüşyaka Kürtaj Fiyatları

Bakire olan bir kız hamile kalabilir mi? Birçok insan bunu imkansız olarak düşünse de, mümkündür. Sürtünme yolu ile ilişkide de kızlık zarı bozulmadan hamilelik söz konusu olabilir. Çünkü spermlerin yüzme kabiliyetlerinden ötürü böyle bir riski vardır. Kızlık zarı bozulmamış ancak gebe kalmış bir kızın da kürtaj ihtiyacı düşünülürse, akıllara ‘bekaret zarına zarar vermeden de kürtaj mümkün mü” sorusu geliyor. Eğer zarın yapısı buna müsaade eden türde ise, kızlık zarına zarar vermeden de kürtaj işlemi yapılabilir. Kızlık zarının bozulmadığı kürtaj işlemi için, yüksek kenarlı değil, alçak kenarlı hymen yapısı gerekmektedir.

Detaylı bilgi almak içinaşağıda bulunan TELEFON veya  WhatsApp butonlarınu kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

KÜRTAJ YASAL MI?

Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre 10. gebelik haftasına kadar kürtaj yapılması yasaldır.

Boş gebelik, mol gebelik, bebeğin kalp atışının izlenmediği gebelikler hafta gözetmeksizin kürtaj ile sonlandırılabilir.

Fetüs yaşıyor ama doğumdan sonra yaşamını sürdüremeyecek derecede ciddi bir anomaliye sahipse, perinatoloji uzmanı tarafından verilecek rapor ve bu rapor eşliğinde birden fazla kadın doğum hekiminin kurul kararı ile 10. haftadan sonra da gebelik kürtaj ile sonlandırılabilmektedir.

Türkiye’de yaşayan yabancı hastalara kendi ülkelerindeki kanunlar değil Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kanunları uygulanır. Suudi Arabistan’da isteğe bağlı kürtaj yapılması yasak ancak Suudi Arabistan’ lı bir kadın Türkiye Cumhuriyeti Devleti kanunlarında belirtilen şartları sağladığı zaman ülkemizde kürtaj yaptırabilir.

Yasal dayanak 18.12.1983 tarihli Resmî Gazetede yayınlanan RAHİM TAHLİYESİ VE STERİLİZASYON HİZMETLERİNİN YÜRÜTÜLMESİ VE DENETLENMESİNE İLİŞKİN TÜZÜK ‘te belirtilmiştir.

Kürtaj Sonrası Cinsel Yaşam

Öncelikle kürtaj işleminin cerrahi bir müdahale olduğu unutulmamalıdır. İşlem sonrası bazı koşullara dikkat edilmezse ciddi enfeksiyonlar gelişebilir.

Kürtaj sonrasında 2 hafta cinsel ilişkiye girmeyiniz.

İşlemden 1 hafta sonraki doktor kontrolünde herhangi bir problem saptanmadıysa, kanama tamamen bittiyse cinsellik yaşanabilir.

Kürtaj olduğunuzda adet döngünüz sıfırlanmış olur. İşlemden 30-40 gün sonra normal adet görülür.

Kürtajdan 14-15 gün sonra gebe kalınabilir. Lütfen doğum kontrol yöntemlerini kullanınız.

Telefon
Instagram