HAMİLELİK SONLANDIRMA

Ne kadar erken kürtaj yaptırabileceğiniz, nereye gittiğinize bağlıdır. Bazı yerlerde, hamilelik testiniz pozitif çıkar çıkmaz gebeliği aldırabilirsiniz. Bazı doktorlar veya merkezler son adetinizin ilk gününden sonra 5-6 haftaya kadar beklemeyi tercih ederler.

Kürtajı ne kadar geç alabileceğiniz, yasalara ve doktora, kürtaj kliniğine veya  sağlık merkezine gittiğinize bağlıdır. 


Klinikte kürtaj işlemimden önce ne yapmam gerekiyor?

Kürtajdan önce, kürtajın sizin için doğru karar olup olmadığı ve kürtaj seçenekleriniz hakkında konuşmak için hemşireniz, doktorunuz veya sağlık merkezi danışmanınızla görüşeceksiniz. Bir muayene  ve hamileliğinizin ne kadar ilerlediğini anlamak için bir ultrason çekmek zorunludur.

Hemşireniz veya doktorunuz, kürtajınız için hazırlanmak için yapmanız gereken başka bir şey olup olmadığını size bildirecektir. Kürtajdan sonra kendinize nasıl bakacağınız ve size verdikleri ilaçları nasıl alacağınız konusunda size yazılı talimatlar vereceklerdir. Ayrıca, herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa 7/24 arayabileceğiniz bir numara alacaksınız.

Kürtajdan sonra muhtemelen biraz kanamanız ve kramplarınız olacaktır. Bu nedenle, iyileşme sürenizi daha rahat hale getirmek için önceden plan yapın. Günün geri kalanını dinlenmek için kendinize ayırın. İhtiyaç duymanız durumunda kadın pelerini  ve kramplar için bir ısıtma pedini hazır bulundurun. İbuprofen gibi ağrı kesici ilaçlar aldığınızdan emin olun – ancak aspirin almayın çünkü daha fazla kanamanıza neden olabilir.


Kürtaj Ağrılı Bir İşlem midir?

Kürtaj olmak herkes için farklı hissettirir – çok ağrı verici veya biraz rahatsız edici olabilir. Rahatsızlık seviyeniz, aldığınız ilaçlara, hamileliğinizin ne kadar ilerisinde olduğunuza ve ne kadar kramp ve ağrınız olduğuna bağlı olabilir. Çoğu insan için adet dönemi krampları kadar hissedilir.

Doktorlarımız ve hemşireleriniz kürtajınızı olabildiğince konforlu hale getirmenize yardımcı olacaktır. Daha az acıtacak ağrı ve uyuşturma ilaçları alacaksınız ve sedasyon alabilirsiniz.

Kürtajdan sonra biraz kramplarınız olabilir. Muhtemelen bir süre sonra sakinleşmek isteyeceksiniz, ancak çoğu zaman aynı gün  içinde rutine dönüş yapılır.


Kürtajdan sonra ne olur?

Kürtajdan hemen sonra, yaklaşık bir saat kadar bir dinlenme odasında dinleneceksiniz. Herhangi bir sedasyon geçirdiyseniz, kendi başınıza araba kullanamaz veya buradan çıkamazsınız, bu nedenle güvenli bir şekilde eve gitmenize yardımcı olacak birini getirin. Günün geri kalanında hafife almayı planlayın.

Kendinizi iyi hissediyorsanız ertesi gün işe, okula, araba sürmeye, egzersize ve diğer normal aktivitelerin çoğuna geri dönebilirsiniz. Kendinizi hazır hissettiğiniz anda cinsel ilişki yaşayabilirsiniz.

Kürtajdan sonra biraz kanama olması normaldir. Pedleri, tamponları veya adet kaplarını kullanabilirsiniz – sizin için en rahat olanı neyse o. Ancak hemşireniz veya doktorunuz, ne kadar kanamanız olduğunu takip edebilmeniz için ped kullanmanızı önerebilir. Birkaç hafta lekelenme yaşayabilirsiniz. Ve bazı insanlar hiç kanamaz. Bütün bunlar normaldir.

Kürtajdan sonra ne bekleyeceğiniz ve kendinize nasıl bakacağınız hakkında yazılı bilgi alacaksınız. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa bizlere ulaşın- kürtajdan sonra 7/24 size yardımcı olmak için buradayız.

Nasıl hissederseniz hissedin, tüm antibiyotiklerinizi almanız önemlidir. Doktorunuz veya hemşireniz 1  hafta sonra kontrol randevusu için gelmenizi isteyebilir.


Çoğu insan kürtajdan sonra herhangi bir sorun yaşamaz ve iyileşme genellikle hızlı ve kolaydır. Ancak aşağıdaki durumlarda hemen doktorunuzu arayın:

• 2 saat boyunca saatte 2 büyük  boy ped kullanımı .

• ağrı kesici ilaçlarla iyileşmeyen karın ağrısı veya kramplarınız varsa

• 38 derece veya daha yüksek ateşiniz varsa.

Kürtajdan sonra nasıl hissedeceğim?

Bu kişiden kişiye değişir. Kürtajdan sonra muhtemelen biraz kanamanız ve kramplarınız olacak, bu yüzden sonrasında rahat bir yerde dinlenmeyi planlayın.

Çoğu insan bir gün içinde normal faaliyetlerine geri döner, ancak bir D&C den sonra iyileşme biraz daha uzun sürebilir.  ibuprofen (Advil veya Motrin) gibi ağrı kesici ilaçlar alabilirsiniz . Ayrıca karnınıza bir ısıtma yastığı veya sıcak su şişesi koyabilir veya birinin sırtınızı ovmasını sağlayabilirsiniz. Birkaç gün sonra kendinizi iyi hissetmiyorsanız, doktorunuzu veya hemşirenizi arayın.

Kürtaj olduktan sonra çeşitli duygular yaşayabilirsiniz . Çoğu insan rahatlama hisseder, ancak bazen insanlar üzgün veya pişmanlık duyar. Bu tamamen normaldir. Ruh haliniz sizi her gün yaptığınız şeyleri yapmaktan alıkoyuyorsa, yardım için doktorunuzu veya hemşirenizi arayın.


Kürtaj Adetlerimi nasıl etkiler?

Kürtaj yeni bir adet döngüsü başlatır, bu nedenle kürtajınızdan 4-8 hafta sonra adetiniz normale dönmelidir. Bir sonraki adetinizin ne zaman geleceği, kullandığınız doğum kontrol yöntemine bağlıdır.

Doğum kontrolünde değilseniz, kürtajdan 8 hafta sonra adet görmelisiniz. Doğum kontrolü kullanmıyorsanız ve kürtajdan 8 hafta sonra adet görmezseniz doktorunuzu veya sağlık merkezinizi arayın.

Kürtajdan hemen sonra adet döneminizden farklı bir kanama olabilir. Birkaç gün boyunca pıhtılarla ağır kanamanız veya birkaç hafta boyunca lekelenmeniz olabilir. Pedleri, tamponları veya adet kaplarını kullanabilirsiniz – sizin için en rahat olanı neyse o. Ancak hemşireniz veya doktorunuz, ne kadar kanamanız olduğunu takip edebilmeniz için ped kullanmanızı önerebilir. Kürtajdan sonra kanama konusunda endişeleriniz varsa, hemşirenizi veya doktorunuzu arayın.

Kürtajdan Sonra Doğum Kontrolü

Kürtajdan hemen sonra hamile kalabilirsiniz, bu nedenle doğum kontrolü hakkında mümkün olan en kısa sürede hemşireniz veya doktorunuzla konuşmanız iyi bir fikirdir – sizin için doğru olan yöntemi bulmanıza yardımcı olabilirler. Kürtajdan hemen sonra doğum kontrolünü kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bazı doktorlar, kürtaj klinikleri ve aile sağlığı  merkezleri, kürtajdan hemen sonra aynı prosedür sırasında rahminize RİA yerleştirebilir . Bu gerçekten kullanışlıdır çünkü ayrı bir randevuya gitmenize gerek kalmadan süper etkili doğum kontrolü elde edersiniz. Randevu almak için aradığınızda kürtajla aynı anda RİA almayı sorun. 10. haftasından sonra kürtaj yapacak bir sağlık kuruluşu bulmak daha zor olabilir, bu nedenle kürtajınızı mümkün olan en kısa sürede yaptırmaya çalışmak en iyisidir.

Kürtaj yaptırmanın olası riskleri nelerdir?

Klinikte kürtaj çok yaygındır ve alabileceğiniz en güvenli tıbbi prosedürlerden biridir. Kürtaj, risk düzeyi açısından her gün doktor muayenehanelerinde yapılan diğer jinekolojik işlemlere benzer.

Ancak herhangi bir tıbbi prosedür gibi, bazı riskler vardır. Daha sonra kürtaj yaptırırsanız ve sedasyon veya genel anestezi aldıysanız, sorun olasılığı artar.

Ciddi komplikasyonlar gerçekten nadirdir, ancak olabilir. Bunlar şunları içerir:

• kürtaj işe yaramamıs ve hamilelik bitmemiş olabilir.

• Hamilelik dokusunun bir kısmı rahminizde kalabilir.

• rahminizdeki kan pıhtıları oluşabilir.

• çok ağır kanama olabilir.

• enfeksiyon

• serviks, rahim veya diğer organlarda yaralanma

• ilaca alerjik reaksiyon

Bu sorunlar gerçekten nadirdir ve genellikle tedavi edilmesi kolaydır. Kürtajınız hamileliğinizi sonlandırmıyorsa veya hamilelik dokusunun tamamını çıkarmıyorsa, başka bir prosedüre ihtiyacınız olabilir – ancak bu yaygın değildir.

Son derece nadir durumlarda, bazı komplikasyonlar çok ciddi ve hatta yaşamı tehdit edici olabilir. Aşağıdaki durumlarda hemen doktorunuzu arayın:

• Arka arkaya 2 veya daha fazla saat boyunca bir saatte 2’den fazla maksi pedlik yoğun kanama

• Karnınızda ilacın yardımcı olmadığı şiddetli ağrı veya rahatsızlık

• 38 veya daha yüksek ateş

Kürtajın uzun vadeli yan etkileri var mı?

Klinikte kürtaj prosedürleri yaygın ve etkilidir ve milyonlarca insan bu kürtajları güvenle yaptırmıştır.

Tedavi edilmeyen nadir ve ciddi bir komplikasyon olmadıkça, gelecekteki gebelikleriniz veya genel sağlığınız için herhangi bir risk yoktur. Kürtaj yaptırmak meme kanseri riskinizi artırmaz veya doğurganlığınızı etkilemez. Doğum kusurları, erken doğum veya düşük doğum ağırlığı, dış gebelik, düşük veya bebek ölümü gibi gelecekteki gebelikler için sorun yaratmaz.

Kürtajdan sonra ciddi, uzun süreli duygusal sorunlar nadirdir ve doğumdan sonra olduğu kadar nadirdir. Sağlık nedenleriyle hamileliğini sonlandırmak zorunda kalan kişilerde, kürtaj olma kararı konusunda destekleri olmayan kişilerde veya geçmişte zihinsel sağlık sorunları olan kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir. Çoğu insan kürtajdan sonra rahatlama hisseder.

Kürtajın etkileri hakkında birçok efsane var. Hemşireniz veya doktorunuz, klinikte kürtajın yan etkileri, riskleri veya diğer endişeleriniz hakkında size doğru bilgi verebilir.

Bilgilerim gizli kalacak mı?

Bilgilerimin üçüncü şahıslarla paylaşılma ihtimali var mı?

Lütfen bizimle iletişime geçin ve tedaviniz de dahil olmak üzere tüm bilgileriniz yasal haklarınız kapsamında tamamen gizlidir (RG 01.08.1998.23420). Üçüncü şahıslara hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi vermeniz mümkün değildir.

Herhangi bir bilginizi vermeden randevu alabilir , tüm sorularınızı sorabilir , kürtaj yaptırabilirsiniz. Kürtaj işlemi öncesinde ve sonrasında iletişim numaramızdan tüm sorularınızı ya da randevu isteklerinizi bize iletebilirsiniz. Dilerseniz web sitemizde bulunan online bölümlerimizden fiyat bilgisi, randevu talebi ve merak ettiğiniz tüm sorularınızı çekinmeden online olarak bize gönderebilirsiniz.


Kürtaj olmak için Aşağıdaki iletişim butonlarından 7/24 bilgi ve randevu alabilirsiniz.

600 ₺’den Başlayan Fiyatlarla

Kesinlikle Bilgi Gizliliğiniz sağlanmaktadır.

Telefon
Instagram