Genital Beyazlatma Nedir?

Vücudun bazı bölgelerinde zamanla çeşitli sebeplerle bazı renk değişimleri meydana gelmektedir. Genelde sağlıksal açıdan herhangi bir soruna işaret etmeyen bu kararmalar, kişilerin estetiksel kaygılarını giderme talepleriyle bazı müdahaleler sayesinde beyazlatılabilir. Özellikle genital bölgeler için bulunan kozmetik beyazlatma maddeleri hassas bölgelere bazı zararlar vermektedir. Vajina beyazlatma operasyonları genelde lazerle cildin dermiş tabakasında yer alan ve esmerleşmeye neden olan melanin pigmentini üreten ‘melanosit’ hücreleri tahrip edilmekte, böylelikle genital ağartma, beyazlatma amaçlanmaktadır.

Genital bölge neden kararır, koyulaşır, siyahlaşır?

Dış genital alana ‘vulva’ adı verilmektedir. Vulva zamanla yaşa ve hormonal değişimlere bağlı olarak esmerleşebilir. Buradaki esmerleşmedeki ana hormon estrojendir.

Estrojen hormonu açısından zengin vulva dokusu, güneş ışınlarının UV etkisi altında koyulaşmaktadır. Bunu yanında genital kararmaya neden olan faktörler;

Yaşın ilerlemesi

Kalıtsal genetik etkiler

Fazla miktarda cilde rengi veren menatoin hormonun salgılanması

Hormon bozukluklar (polikistik over sendromu, hipotroidi, mide kanseri, addison hastalığı v.s )

Bazı cilt hastalıkları

Bazı doğum kontrol hapları

Hamilelik

Genital bölgeye uygulanan pudra

Genital enfeksiyonlar

Genital bölgeyi sık sık tıraş etmek

Kötü beslenme sonucu bazı vitamin eksiklikleri

Aşırı kilo şişmanlık (Obezite)

Genital alana uygulanan kremler, sabunlar v.s.

Dar ve sıkı giyinmek

Sentetik kumaşlı iç çamaşır giymek

Doğum sonrası

Genital Bölgenin Koyulaşması Ne Tür Sorunlar Oluşturur?

Genital koyulaşma fiziksel olarak herhangi bir sorun ortaya çıkarmasada, dış genital bölgede ki istenmeyen renk değişikliği ve koyuluk kişilerde psikolojik rahatsızlıklar, özgüven eksikliğine neden olabilir. Bazı kadınlar bu durumu, eski halleri ile veya çevresindekiler ile kıyaslayarak kendilerine ciddi bir sorun haline getirebilirler. Asıl sorun kadınların özel hayatında bunu bir sorun olarak görmeleridir. Bu sorunu yaşayan pek çok kadın bunu cinsel hayatlarında bir stres kaynağı olarak algılarlar ve bu durum cinsel hayatlarının kalitesinin düşmesine yol açar. Bu kadınlarda ki yaşam kalitesini etkileyen bu sorunun çözümünde, lazer ile yüz güldürücü sonuçlar almak mümkündür.

Karbondioksit Lazer ile Renk Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Karbondioksit lazerler ile yapılan renk açma tedavileri ortalama olarak 20 dakika sürer. İşlem öncesi lokal anestezik etkili krem kullanılması ağrı hissini ciddi şekilde azaltmaktadır. Sedasyon anestezisi ihtiyacı bazı hastalarda nadiren gerekmektedir.

Karbondioksit lazerler ile yapılan beyazlatma işlemde temel mekanizma; İşlem sırasında  verilen lazer ışığı sayesinde cildin üstteki ‘epidermis’ tabakası soyularak alttan daha pembemsi ve parlak cild kısmı çıkmaktadır. Yani bir çeşit ‘peeling’ (cildi soyma) gerçekleşmektedir. Böylelikle genital bölge ağartma, beyazlatma sağlanabilmektedir.

Lazerle renk açma işlemi için genelde tek seans yeterlidir. Bazı durumlarda birden çok uygulama gerekli olabilir.

Etkinin daha net olarak görülebilmesi için bir aylık bekleme süresi vardır. İşlem ağrısızdır. Beyazlatma işleminden hemen sonra kişi işinin başına dönebilir.

Lazerle Renk Açma Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gereklidir?

Beyazlatma İşlemi sonrası dokturumuzun önereceği kremlerin kullanılması yeterli olmaktadır. Beyazlatılan bölgede birkaç gün süre ile şişme (ödem), kızarma ve daha sonrasında geçici kararma ortaya çıkabilir. Bazen hafif düzeyde su toplanması da olabilir. Daha sonrasında cilt kendiliğinden soyularak dökülecek ve alttan daha canlı, açık renkli, parlak bir cilt dokusu çıkacaktır. Yenilenen deri dokusu daha sağlıklı, dolgun ve parlak görünümde olacaktır.

Genital Lazer Zararlı mıdır?

Hayır.  Lazer ışığının cilde penetrasyonu bir kaç milimetreyi geçmez. O yüzden herhangi bir zararı yoktur. Kısırlık, adet düzensizliği veya cinsel istek üzerine herhangi bir zararı kesinlikle yoktur.

Lazer ile Genital Bölge Beyazlatmanın Herhangi Bir Riski Var mıdır?

Tecrübeli hekimler tarafından uygulanıldığında herhangi bir riski yoktur.

Lazerle genital beyazlatma yapılırken aynı anda sıkılaştırma da yapılabilinir.

Cinsel Hayata Ne Zaman Başlanılabilir?

Doku iyileşmesi genelde ilk bir hafta içerisinde tamamlanmaktadır. Şişlik, ağrı veya su toplanması gibi bir durum yoksa bu dönemden sonra cinsel ilişki gerçekleşebilir.

Genital Renk Açıcı Başka Tedaviler, Kremler Var mıdır?

Genital bölge ağartma, beyazlatma amacıyla bazı kremler, kimyasal peeling amaçlı asit içerikli solüsyonlar da bazı merkezler tarafından denenmektedir. Ancak, bu tür uygulamaların etkinliklerinin lazer kadar etkili değildir.

Lazerle genital bölge beyazlatma işlemlerinde iç dudaklar, dış dudaklar, vajina girişi, anal bölge, makad bölgesi veya genital bölgenin tümü beyazlatılabilir.

Genital beyazlatma işleminden sonra dar kıyafet giyilmesine gerek olmaz bu yüzden rahat kıyafetler giymelidir.

Size en uygun kliniğin tespiti için bizi arayınız.

Türkiyenin en iyi kliniklerinde en uygun maliyetle tedavi için, ücretsiz danışmanımızı arayınız.

Op.Dr. Nuh GÜMÜŞTEKİN – Kadın Hastalıkları Doğum ve Genital Estetik Uzmanı

Telefon
Instagram