Lazer ile Genital Daraltma (Gençleştirme) Tedavisi

Günümüzde genital estetik alanında lazerin kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Ve genital estetik operasyonların içinden de en çok, vajinal daraltma (gençleştirme) işleminde lazer kullanılmaktadır. Özelikle ameliyat gerektirmemesi, anestezi gereksiminin olmaması, işlemin ağrısız, acısız olması, yüksek başarı oranları nedeniyle; İleri derece vaginal genişlemesi ve deformitesi olmayan hastalar için lazer uygulaması, vaginal daraltma için  ideal tedavi şekildir.

1-Lazerin Vajinal Daraltmadaki Etki Mekanizması:

Vagina içine uygulanan lazer, termal ve ablatif etkiyle vagina içi bağ dokuyu uyararak hem kollajen (hem mevcut kollajen dokusu yenileniyor. Hemde yeni kollajen lifler oluşuyor) hemde elastik bağ dokusunun yeniden şekilenmesini sağlar. Bu şekilde hem vagina içinde sıkılaşma hemde cinsel ilişki sırasında haz attırıcı etki yapmaktadır .

2-Vajina Daraltma (gençleştirme) İşlemi Nasıl Yapılmaktadır ve Faydaları, Üstünlükleri Nelerdir:

a-Lazerle vagina daraltma (rejuvanasyon, gençleştirme) işlemi yaklaşık 20 dakika sürmektedir .

b-İşlem sırasında hiçbir ağrı, acı hissedilmediği için anesteziye gerek görülmemektedirler.

c-Hasta işlemden sonra hemen günlük işlerine dönebilmektedirler. İşlemden sonra ek bir ilaça gerek duyulmamaktadır ve yüksek hasta konforu sağlamaktadır

d-İşlem sırasında herhangi bir kesi veya cerrahi işlem yapılmadığı için belirgin bir komplikasyon riski yoktur.

e-Kollojenin tam olarak artışı ve işlemin etkisinin hissedilmesi bir ayı bulabiliyor

f-Lazer ile vaginal daraltma yapıldıktan sonra çoğunlukla ikinci bir uygulamada, hastaların çoğunda fayda sağlar (birinci işlemden yaklaşık 1 ay sonra), ikinci bir tekrar hastadan hastaya değişmektedir .

g-Lazerle vaginal daraltma sonrası hastaların %90 oranında cinsel yaşantılarında belirgin bir düzelme görülmektedir.

h-Eğer lazer uygulanan hastada idrar kaçırma problemi de mevcutsa, daraltma işlemi sırasında idrar kaçırma problemide ciddi şekilde geriler.

ı-Lazerle işlem yapıldığında herhangi bir kesi olmadığında; Yüzeyel sinir kesileri, böyle olunca vajinal duyarlılık azalmamakta , cinsel doyuma ulaşımda belirgin artış gözlenmektedir .

i-Hastaların %90-95 inde uygulama sonrası orta – yüksek düzeyde cinsel tatmin derecesi artmaktadır

j-Lazerle vaginal daraltma sonrası  vaginal katlantılar çoğalır, bu nedenle ilişki sırasında vaginal nemleme ve ıslaklık artar bu hem orgazma yardımcı olur hemde menapoz sonrası vaginal kuruluğun gerilemesine fayda sağlar.

k-Lazer sonrası vaginal ve idrar yollu enfeksiyonları ciddi şekilde geriler.

l-Lazerle vaginoplasti işlemi sırasında alt, üst, sağ yan ve sol yan olmak üzere vajinal duvarların tamamında sıkılaşma ve daralma görülmektedir. Bu lazerin ameliyata üstün olduğu en önemli özelliktir. Çünkü ameliyatı yapın cerrahlar bu konuda deneyimli değillerse çoğunlukla vaginanın sadece 2,3 cm ilk  giriş  bölümü daraltılmaktadırlar. Buda ciddi sorun teşkil etmektedir.

m-Şu nokta çok önemli; ileri derece vaginal genişleme, idrar torbası sarkması (sistosel) , rahim sarkması, barsak sarkması (rektosel, enterosel), varsa öncelikle cerrahi düşünülmeli.

n-Lazer operasyonun en büyük dezavantajı, bazı vakalarda 2,3 seans gerektirmesi, bazı hastalardada işlemin 2,3 yıl sonra tekrarlanma gereksimidir.

Size en uygun kliniğin tespiti için bizi arayınız.

Türkiyenin en iyi kliniklerinde en uygun maliyetle tedavi için, ücretsiz danışmanımızı arayınız.

Op.Dr. Nuh GÜMÜŞTEKİN – Kadın Hastalıkları Doğum ve Genital Estetik Uzmanı

Telefon
Instagram