Kızlık Zarı Muayenesi

Çoğu zaman hastalarımız yoğun bir endişe ve kaygı ile kızlık zarı muayenesi için gelirler. Tam bir ilişki olmasa da hafif kanamanın olması şüphesiyle pek çok genç bayan bekareti ile ilgili kesin emin olmak ister. Kızlık zarı muayenesi jinekolojik masada dış dudaklar yavaşca kenarlara itilerek yapılır. Bu konuda spesifik çalışan hekimler tarafından yapıldığı sürece kızlık zarı asla zarar görmez. Kızlık zarı muayenesi bulguları hastaya net olarak kağıt üzerinde çizilerek bilgi verilir.

Tarif edilirken örneğin saat 7 hizasında bir adet yırtığınız var şeklinde anlatılır. Hiç cinsellik yaşamasa da bazen bisiklet kazası veya başka sporlar sonrası da kızlık zarı yırtık veya zedelenmesi ile hastalarımız başvurabiliyor. Ankara’da kliniğimizde yapılan kızlık zarı muayenesi ile kızlık zarı ile kaygılarından kurtulabiliyor veya kızlık zarı dikimi yapılabiliniyor ve sonraki ilk ilişkisinde kanama olup olmayacağından tam emin olabiliyor.

Kızlık zarı muayenesi ne amaçla yapılır?

Kızlık zarı muayenesi bir kişinin halen bakire olup olmadığını saptamak amacıyla yapılan özel bir jinekolojik değerlendirmedir.

Tarafımıza yalnız başına veya çift olarak kızlık zarı muayenesi amacıyla başvuran kişilerin öyküleri alınıp hymen muayenesini hangi amaçla istedikleri sorulduğunda değişik cevaplar alınmıştır. Bunlardan en sık olanları:

  • Arkadaşımla ilişkiye girdim, tam bir şey anlamadım, bir şey olup olmadığı konusunda kesin bilgi almak istiyorum.
  • İlk gece (gerdek gecesi) sonrasında kanama gelmedi, durumu merak ediyoruz. Maalesef ülkemizde halen ilk gecede “çarşaf gösterme adeti” yaygın olarak uygulanmaya devam etmektedir.
  • Masturbasyon hafif kanamam oldu, acaba kızlık zarıma zarar vermiş olabilir miyim?
  • Küçükken, yıllar önce bir taciz yaşadım, hala içimdeki tereddüdü aşamadım, artık emin olmak istiyorum.
  • Sandalyeden (veya yüksek bir yerden) düşerek apış aramı çarptım, hafif kanamam oldu, kontrol olmak istiyorum.
  • Kız arkadaşımla (veya eşimle) ilk cinsel deneyimimizi yaşadık ama hiç kanaması olmadı, merak ettik, kontrol olup bilgi sahibi olmak istiyoruz..
  • (Küçük bebek için) Çocuk uzmanımız kızımızın kızlık zarının kapalı olabileceğinden şüphelenip bir jinekoloğun görmesini istedi. (Ebeveynler)
  • Adli vakalarda açılan davalar (Kişinin zorla veya istemli bir şekilde ilişkiye girip girmediğinin anlaşılması amacıyla)
  • Vajinismus ve ağrılı cinsel birleşme (disparoni) durumlarında anatomik-patolojik bir durumun olup olmadığını görmek maksatlarıyla kızlık zarı muayeneleri yapılabilmektedir.
Telefon
Instagram