Kızlık Zarı Onarımı

Günümüzde hala kızlık zarı dikimi (himenoplasti) gibi bir müdahaleye gereksinim duyuluyorsa bu artık sosyal bir olaydır ve bu işlem yapılmalı mı yapılmamalı mı diye bir sorgulama gereksizdir. Bu konuda insanlar ve doktorlarda çeşitli farklı görüşler mevcuttur. Ama işin farklı boyutları var tabiî ki. Ülkemizin genel toplumsal yapısı nedeniyle bekâret kavramı hala ciddi bir konu olup bu durum günümüzde kızlık zarı dikimi yapılmasına sebeptir. Bu olayın sosyo kültürel ve ekonomik durumla, hayat standartlarıyla, bilinçlilik seviyesiyle ilişkisi olmadığı gibi aynı kişilerin zaman içerisinde de farklı düşünebildikleri aşikârdır.

Kızlık Zarı Nedir?

Tıbbi literatürde hymen olarak nitelendirilen kızlık zarı, vajinanın yaklaşık 1.5 cm kadar içerisinde, vajinanın arka duvarını çevreleyen bir dokudur. Kızlık zarı (himen) cinsel ilişki, jinekolojik muayene ya da sert bir cisime çarpma sonucu kolaylıkla bozulabilir, yırtılabilir. Genellikle yırtılma olduğunda, az miktarda kanama gelmektedir, ancak her kızlık zarı kanamayabilir. Nadiren karşılaşılan bir zar tipi olan ve yalnızca normal doğum esnasında bozulabilen elastik kızlık zarlarında, kanama meydana gelmez.

Kızlık zarı ne işe yarar?

Kızlık zarının fizyolojik (işlevsel) görevi bugüne kadar tam olarak açıklanamamıştır ve genellikle özel bir görevinin olmadığı düşünülmektedir.

Yine de bazı araştırmacılar ise kızlık zarının, mikro organizma ve yabancı cisimlerin vajina içine girişini önlediğini ileri sürmüştür.

Adli tabiplikte ise cinsel şiddete veya istismara maruz kalan çocukların tanısında kullanılmaktadır. Günümüzde kızlık zarının fizyolojik bir görevinden çok “sosyolojik bir fonksiyonu” vardır.

Kızlık Zarı Çeşitleri Nelerdir?

1) Esnek  Kızlık Zarı

2) Annüler Kizlik Zarı

3) Septalı Kızlık Zarı

4) Delikli Kızlık Zarı

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi İşlemi Nasıl Yapılır?

Kalıcı himenoplasti operasyonu, 20 dakika gibi kısa sürede yapılabilen, cerrahi bir operasyonudur. Kızlık zarının bozulması sonrası, vajinada bulunan kızlık zarı dokusu, flep yöntemi ile kaldırılır ve yine ortası delik bir yapıya sahip doku vajina duvarına dikilir. Bu işlem sırasında, içerideki dokular da toparlandığından, vajen daraltma da sağlanmış olur. Genel anestezi altında yapılan bu operasyon esnasında ya da sonrasında hasta hiçbir ağrı ya da acı hissetmeden bir kaç saat içinde taburcu olabilmektedir.

Flep Yöntemi

Himenoplasti cerrahisinde kalıcı kızlık zarı dikimi tabir edilen ve sonsuz süreli olan bekaret tamirinin teknik adına flep yöntemi denir. Yaklaşık 30 yıldan önceki dönemlerde sadece geçici kızlık zarı dikimi yapılırdı, geçici işlemin ilişkiden hemen birkaç gün önce uygulanması zorunlu olduğu için, geçici zar diktirmek hastalar için zor ve gergin bir tabloydu, daha sonraki yıllarda kalıcı kızlık zarı dikimi uygulamaya başlamasıyla beraber kızlık zarı onarımında; hem daha başarılı hem de hastayı rahatlatan ve psikolojisini düzelten flep yöntemi günümüzde en çok yapılan uygulama olmuştur. Flep yöntemi; doğru yöntem ve tecrübeli doktorlar tarafından yapıldığı zaman %100 e varan bir başarı ortaya koymaktadır.

Flep Yönteminin Avantajları Nelerdir ?

1- Kürtaj, normal doğum yapmış hastalarda uygulanabilir.

2-Duruma göre aynı hastaya birden fazla himen onarımı yapilabilir.

3-Ameliyatın 30 dakikada bitmesi ve aynı gün bile günlük yaşama, çalışma hayatına devam edilebilir, aynı gün uzun seyahate çıkılabilir.

4-Flep yöntemi sonrası evlenmek veya cinsel ilişkiye girme için sonsuz bir zaman kazanılması, yıllar sonra bile ilişki yaşansa kızlık zarı kanaması olur.

5-Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası evlenildiği zaman ileri zamanlarda jinekolog muayenesi, kürtaj veya normal doğum gibi durumlarda önceden kızlık zarı dikimi yapıldığının anlaşılamaz.

Flep yöntemi nasıl yapılır ?

Flep Yöntemi; çok titiz ve sabırla, ince cerrahi gerektiren, ustalık, tecrübe ve el becerisi gerektiren bir ameliyattır, aceleye getirilerek, eğer uygun dikişlerle çalışılmaz flep tabakasını yanlış yerden kaldırılırak başarısız bir sonuç ile karşılaşılır. Kendiliğinden eriyen, dikişler kullanılmalıdır. Flep yöntemine karar verirken başta, hasta kızlık zarı muayenesinden geçirilir ve kızlık zarının bozulmuş olduğu veya esnek kızlık zarı olduğu kesinleştirilerek ileride gerdek gecesinde kanama olmayacağına kanaat getirdikten sonra flep yöntemi uygulanabilir, vajina yan duvarlarından himen bölgesinden karşılıklı flep doku tabakaları kaldırılır ve eski kızlık zarının birkaç milimetre önüne dikilir, dikiş yönleri iyileşme döneminden sonra iz kalmayacak şekilde ayarlanır, yeni zarın üzerinde birkaç milimetrelik bir adet geçiş deliği bırakılır, cinsel ilişkide penis bu adet deliğine yönelir ve ileri itildiğinde adet deliği birçok noktadan yırtılarak zar üzerindeki kan damarları patlar, dolayısı ile belirgin kızlık zarı kanaması oluşur.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi

Genellikle düğünden en erken 7-10 gün öncesine kadar yapılabilir. Burada daha önceden yırtılmış kızlık zarının yeniden onarılması söz konusudur. Yırtılan kısımlar yeniden karşı karşıya getirilerek yeniden dikilir. Özellikle ters C yöntemi dediğimiz yöntemle %100 bir başarı elde edilir. Eğer kısa süre içinde bir beraberlik olmazsa kullanılan iplikler ten rengindedir ve kendi kendine yaklaşık 20 günde emilir. Geçici kızlık zarı işlemi ya lokal aneztezi ile yada hasta istediğine bağlı genel anestezi ile yapılmaktadır.

Lazerle kızlık zarı dikimi

Kızlık zarı dikim işlemi uygularken vajinal genişleme durumuna göre ihtiyaca göre vajinal daraltmada yapılması gerekebilir. Kullandığımız yeni nesil lazer cihazı ile artık kalıcı işlem esnasında vajinal daraltma işlemide gerçekleştirmekteyiz. Lazerin kızlık zarı tamirinde kullanımının en önemli avantajlarını özetlersek; kanamayı azaltması, iyileşmeyi hızlandırması ve tüm vajinal kanal boyunca daraltma işlemini kanama, ağrı vs gibi yan etkiler oluşturmadan sağlamasıdır. Lazer cihazı flep hazırlanması esnasında vajinadan flep dediğimiz doku kaldırılmasında bize kolaylık sağlamakta ve gereksiz yere kanamadan dolayı dikiş konulmasını ve kanlanmanın bozulmasını engellemektedir. Bu sayede operasyonda istediğimiz sonuçları almaktayız ve hasta memnuniyeti daha iyi olmaktadır.

LAZERLE KIZLIK ZARI DİKİMİ İŞLEMİN AŞAMALARI NELERDİR?

İşlem jinekolojik masada , jinekolojik pozisyonda steril şarlarda yapılır. Lazerle Kızlık zarı dikimi sırasında ortamın ve aletlerin steril olmasına dikkat edilir. İşlemden sonra ağrı olmaması için işlem genel anestezi altında yapılsa bile mutlaka lokal olarak da uyuşturmak gerekebilir. İşlem sırasında enfeksiyonu önlemek için ayrıca   antibiyotik ve ağrı kesici de uygulanmalıdır. İşlem bittikten sonra antiseptik solüsyonlar ile temizlenir ve steril olarak işlem sonlandırılır.

Lazerle Kızlık zarı dikimi yaklaşık yarım saat süren bir işlemdir. İşlemden sonra hasta uyandırılır ve yarım saat kadar dinlendirilir. Daha sonra oral antibiyotik ve ağrı kesici reçetesi verilerek ve iç çamaşırını sık sık değiştirmesi öğütlenerek taburcu edilir. Himenoplasti işlemi yapılan hasta bir saat sonra normal işine geri dönebilir.

KIZLIK ZARI DİKİMİ İŞLEMİ SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Kızlık zarı tamiri sonrasında dikkat edilmesi gerekenlerden en önemlisi ağır spor yapılmaması, ani bacak hareketlerinden kaçınılmasıdır.

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası ameliyat yeri ağrısı genelde kişiyi rahatsız etmez. Zar dikimi işleminden sonra pomadların kullanılması ve verilen antibiyotiğin devam edilmesi çok önemlidir. Vajinal bölge yarı kirli cerrahi alan olarak bilinmekte bu da enfeksiyona zemin hazırlamaktadır.

Flep yöntemi ile kızlık zarı dikiminin başarısını azaltan yani operasyon alanını  etkileyen en önemli faktör enfeksiyon gelişmesi durumudur. Kızlık zarı dikimi yapıldığı gün dinlenilmesi özellikle anestezi almış hastalarımıza önermekteyiz. Ertesi gün rutin hayata kaldığı yerden devam edilir.

HİMENOPLASTİ SONRASI YAPILMASI GEREKENLER ;

▪Operasyonun yapılan gün dinlenilmelidir.

▪2 gün duş almamak

▪ilk 3 gun bol sivi ve lifli beslenme programı uygulanarak bağırsaklarda kabızlık oluşması önlenmelidir. Zorlama ve ikinmayi engellemek amaciyla …

  • Doktor tarafından verilen enfeksiyon önleyici antibiyotik ve yara iyileştirici pomad ve kremler mutlaka dikkatli kullanılmalıdır.
  • Ağır spor ve jimnastikten kaçınmalıdır.
  • 2 günden sonra 1 hafta süre ile çok sıcak su ile duş yapmamak ve ayakta yıkanmak önemlidir.
  • Vajina bölgesi temiz tutulmalı, yumuşak çamaşırlar tercih edilmeli
  • Bol bol sıvı gıdalar tercih edilerek bağırsaklar yumuşak tutulmalı.
  • Operasyon alanının çabuk iyileşebilmesi için, derinin kendi kendisini onarması için önemli olan protein ve vitaminler bolca tüketilmelidir.
  • Ayaklar sıcak tutulmalıdır.
  • Genital bölgeyi zorlayan sporlar yapılmamalıdır.
  • Yukarıda sıralanan maddelere 5 – 8 gün dikkat edildikten sonra günlük rutinlere dönüş yapılabilir.
Telefon
Instagram