KIZLIK ZARI YIRTILMASI

Halkımız kızlık zarı yırtılmasını; “kızlık zarı patlaması, kızlığın bozulması, kızlığın gitmesi, bekaretin bozulması, bekaret kaybı, kızlık zarının delinmesi, bekaretin gitmesi” gibi değişik şekillerde ifade etmektedirler.
Kızlık zarı yırtılması, patlaması, bekaret kaybı tıp literatüründe “himenal perforasyon” adı verilir.
Kızlık zarını bozan bazı eylemler:

• Vajina içine yabancı bir cisim sokularak yapılan mastürbasyon,

• Vajina içerisine tampon, fitil uygulamaları,

• Vajinaya bilinçli veya bilinçsiz şekilde yabancı cisimlerin sokulması

• Darbe sonucunda sivri bir cismin içeriye girmesi gibi durumlardır. Özetlemek gerekirse, vajina içine yabancı obje girişi ile kızlık zarı bozulabilmektedir.


BİLGİ GİZLİLİĞİ – EN MODERN TEKNOLOJİKALICI / GEÇİCİ / LAZERLE KIZLIK ZARI DİKİMİEN MERKEZİ LOKASYON MECİDİYEKÖY VE BEYLİKDÜZÜ KLİNİKLERİMİZ – KOLAY ULAŞIMUYGUN FİYAT


Aşağıdaki iletişim butonlarından 7/24 bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Kesinlikle Bilgi Gizliliğiniz sağlanmaktadır.


Kızlık zarı cinsel ilişki dışında sürtünme mastürbasyon kaza ve travmalar nedeni ile yırtılabilmektedir. Bunun dışında diğer görülen nedenler bilinçsizce tampon kullanma,  Uzakdoğu sporları ata binme gibi vajinal bölgede aşırı gerilme kuvvetine neden olan ve kızlık zarının yırtılmasına sebep olan  durumlardır.

Eğer kanlanması yoğun bir yerden yırtılma olursa veya aşırı kalın, etli kızlık zarı yapısı mevcutsa kanama aşırı olur ancak kanlanması az olan bölgeden olan yırtılmalarda kanama fark edilmeyecek kadar az olabilmektedir.
Diğer taraftan kişiler arası önemli yapısal farklılıklar nedeniyle, kızlık zarı aşırı esnek olanlarda veya zar üzerinde yapısal olarak çok az sayıda damar bulunması durumunda yine ilk cinsel ilişkide kanama gerçekleşmeyebilir.

Bazen de ilk ilişkide yırtılmanın olduğu bölgede hiç damar olmayabilir veya bulunan çok küçük damarlar anında pıhtılaşabilir, böylelikle de hiç kanama izlenmeyebilir.

En çok bilinen kızlık zarı çeşitleri şunlardır;

• Yuvarlak tip kızlık zarı,

• Bölmeli tip kızlık zarı,

• Yarı bölmeli tip kızlık zarı,

• Yarım şeklinde kızlık zarı,

• Çok deliklik (elek gibi) kızlık zarı,

• Fimbrialı tip kızlık zarı,

• Labial tip kızlık zarı,

• Dentiküler tip kızlık zarı,

• Ameliyatla açılması gereken, tamamen kapalı kızlık zarı (Imperfore Tip)

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri

Kızlık zarı dikimi 2 çeşittir. Bunlar;

• Geçici Kızlık Zarı Dikimi

• Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı doğal görünümü bozulmayacak şekilde yapılan dokuları kaynaştırma bütünleme yöntemidir. Kısa bir küçük cerrahi operasyon ile kızlık zarı dikimi sağlanmaktadır.

Kızlık zarı bozulunca değişebilen miktarda ağrı olur. Ayrıca yanma hissedilir. Kızlık zarı bozulduktan sonra olan cinsel münasebet ağrılı olabilir çünkü zarın yırtıldığı bölgelerde sızlamalar olur.

Kızlık zarı bozulunca psikolojik olarak kadın kendini farklı hissedebilir. Yani kadın olduğu hissini daha çok hisseder. Eğer istenmeden olan bir durum ise psikolojik olarak değerli bir özelliğini kaybettiğini düşünebilir ve kendisinde eksiklik hissedebilir bu kişiden kişiye değişebilir psikolojik bir durumdur ve ağır bir travma yaşatabilir. Böyle bir durumda psikolojik destek almak faydalı olacaktır.

Muayenehaneye başvuru nedeniniz ve size ait kaydedilen tüm bilgiler, sizin yasal haklarız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01,08,1998,23420) tümüyle gizli tutulacaktır. Başka şahıslara hastalığınız, tedaviniz ve şikayetiniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

Bilgilerim gizli kalacak mı?

 Bilgilerimin üçüncü şahıslarla paylaşılma ihtimali var mı?

Lütfen merkezimizle iletişime geçin ve tedaviniz de dahil olmak üzere tüm bilgileriniz yasal haklarınız kapsamında tamamen gizlidir (RG 01.08.1998.23420). Üçüncü şahıslara hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi vermeniz mümkün değildir.

Telefon
Instagram