Kızlık Zarı Zedelenmesi
Kızlık zarı Kanaması

Kızlık Zarı Zedelenmesi

Kızlık zarı zedelenmesi , Himen yani kızlık zarı, vajinanın 1,5 cm içerisinde yer alan ince bir mukozal dokudur. Orta bölümü delik olan bu mukoza dokusu vajinanın girişini tamamen kapatmaz. Kızlık zarının yırtılması ile kızlık zarı zedelenmesi farklıdır. Aynı şey değildir.

İki durum benzerlik gösterse de birbirine karıştırmamak gerekiyor. Kızlık zarının yırtılması, kızlık dokusunun bütünlüğünü varlığını tamamen kaybetmesidir yitirmesidir.

Ancak zedelenmesi halinde kızlık zarı bütünlüğünü korur.

Kızlık Zarı Zedelenmesi Nasıl Olur?

Kızlık zarında zedelenme, farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Mastürbasyon, kızlık zarı zedelenmesi nedenlerinden biridir. Aynı zamanda, vajinal bölgeyi etkileyen kaza geçirilmesi de vajina içinde bulunan dokularda ya da kızlık zarında zedelenme yaratabilir.

Ağır mantar enfeksiyonu da kızlık zarı zedelenmesi nedenlerinde yer alır. Çünkü mantar enfeksiyonu, kaşıntıya sebep olur. Kaşıntının yoğun ve şiddetli olması,  himen dokusunun tahriş olmasına sebep olabilir.

Sürtünme ile ilişki de bir sebeptir. Sürtünme pek çok farklı dokuda tahrişe neden olabildiği gibi kızlık zarı zedelenmesine sebep olabilir. Dokuda zedelenmenin hangi nedenden kaynaklandığının anlaşılması için jinekolojik muayene gerekiyor.

Jinekolijik Muayenede kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından kontrolden geçirilmesi ve sonrasında bilgi verilmesi doğru olacaktır.

Kızlık Zedelenmesi veya kızlık kanama mastürbasyondan oluşmakta, geçirilen ve vajinal bölgeyi etkileyen bir kazadan dolayı olabilmektedir. Mantar kaynaklı sert yoğun kaşımadan bile zedelenme olabilir. Zedelenmede kanama gözle görülür olabileceği gibi fark edemeyeceği kadar az da olabilir. Bunu öğrenmenizin tek yolu bir jinekoloğa giderek kızlık zarı kontrol muayenesindir.
Kanamanın kızlık zarı zedelenmesi mi yoksa kızlık zarı yırtılmasından mı kaynaklı olduğunun anlaşılması için jinekolojik muayene gerekiyor. Çünkü dışarıdan bakıldığında kızlık zarının yırtılmış olması anlaşılmaz. Zedelenme ve yırtılma belirtileri benzerlik gösterir ve bu nedenle net bir bilgi almak için mutlaka jinekologlara başvurmalısınız.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır Mı?

Cevabı en çok merak edilen konulardan biri de kızlık zarı bozulmadan hamile kalma olasılığıdır. Kızlık zarı her kadında aynı esneklige sahip değildir. Kızlık zarının esnek olması halinde kişi, yırtılma olmadan da gebe kalabilir. Çünkü kızlık zarı vajinayı tamamen kapatmaz ve orta bölümünde bir delik bulunur. Bu delikten spermin rahme ulaşır ve cinsel ilişki hamilelik ile sonuçlanır. Ancak bunun için spermin yumurtaya ulaşması ve döllenmenin gerçekleşmesi gerekir.

Zedelenen Kızlık Zarı Kanar Mı?

Tahriş olan ve zedelenen tüm dokularda kanama meydana gelebildiği için kızlık zarı zedelenmesi sonrasında da az miktarda bir kanama olabilir. Bu kanama normal bir durumdur. Dokudaki tahrişe bağlı olarak birkaç damla olacak şekilde kanamanın meydana gelmesi, bu sorunu yaşayan kişilerde ciddi bir endişe oluşmasına sebep oluyor. Ancak kanama, her zaman kızlık zarının yırtıldığı manasına gelmez.

Çünkü 45 dakikadan daha uzun süren kanamalar da bir sağlık sorunu olduğu şüphesini doğurabilir. Özellikle kanamanın yoğun olması halinde durum ciddi olabilir. Çünkü bu durumda kanama, zar yırtılmasından kaynaklanıyor olabilir ve 45 dakika boyunca süren şiddetli kanama, ciddi bir kan kaybı anlamına da gelir. Hekime  gitmek  geç kalınmaması gerekir.

Kanama, kızlık zarı zedelenmesi ya da yırtılması gibi durumlarda dikkate alınması gereken unsurlardan biridir. Çünkü kanamanın şiddetinin fazla olması akıllara ilk olarak coit yırtığı olarak adlandırılan komplikasyonu getirir. Özellikle ilk gece ilişkisinin aceleci yaşanması durumunda vajina içerisindeki dokularda çeşitli yırtıklar meydana gelebiliyor. Bu yırtıklar derin de olabildiği için hekime gidilmesi ve muayene edilmesi şarttır.  ilk gece ilişkisinde yaşanan yırtıklara dikiş atılarak  bir müdahale yapılması gerekebilir.  yırtıkların derin olması durumunda kanama da daha fazla olabilir ve derhal vajina içi dokularda meydana gelen doku yırtılması durumuna müdahale edilmesi, kanamanın durdurulabilmesi anlamında da önem taşıyor. Genellikle kızlık zarı zedelenmesi durumunda bir doku yırtılması söz konusu olmaz. Bu nedenle kızlık zarına dikiş atılması gibi müdahalelere gerek duyulmaz.

KIZLIK ZARI DİKİMİ VE MUAYENESİ İLE ilgili kafanıza takılan soruların cevabı için gönül rahatlığı ile bizi arayabilirsiniz. İstanbul KIZLIK ZARI fiyatları 2022 için bizi arayabilirsiniz.
Başka şahıslara kişisel bilgileriniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

GİZLİLİK BİLDİRİMİ

Şişli’deki kliniğimize başvurma sebebiniz muayene içeriği ve kişisel bilgileriniz yasal haklarınız kapsamında (T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği R.G. 01.08.1998, 23420) tamamen gizli tutulacaktır.

Telefon
Instagram