Kızlık Zarı Zedelenmesi

Kızlık zarı zedelenmesi ne kadar sürede iyileşir, ağrı yapar mı, kan rengi, belirtileri ve neden olur

Kızlık zarı zedelenmesi vajina en dış kısmında bulunan himen adlı anatomik oluşumun fiziki künt veya aşındırıcı travmaya maruz kalarak bütünlüğü bozulmadan şişmesi, kızarması, morarması ve kaşınması gibi semptomlara denir.

Hastalarımız genelde sürtünme şeklinde bir cinsellik yaşadıktan sonra kızlık zarı bölgesinden birkaç damla kanama şeklinde bir şikayetle bizi arıyorlar , kızlık zarı yırtılmışmıdır , kızlık zarı bozulma belirtileri nelerdir , kızlık zarı dikimi fiyatı kaç paradır , flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimi nasıl yapılır , garantisi varmıdır ? gibi sorular çok geliyor. Kızlık zarı zedelenmesi olan bayanların yaklaşık yarısında kalıcı kızlık zarı yırtılması olabiliyor ve bu durumda vakların önemli bir kısmı plan dışı bekaret bozulmasını gidermek için kızlık zarı dikimi yaptırtıyorlar.


BİLGİ GİZLİLİĞİ – EN MODERN TEKNOLOJİKALICI / GEÇİCİ / LAZERLE KIZLIK ZARI DİKİMİEN MERKEZİ LOKASYON MECİDİYEKÖY VE BEYLİKDÜZÜ KLİNİKLERİMİZ – KOLAY ULAŞIMUYGUN FİYAT


Aşağıdaki iletişim butonlarından 7/24 bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Kesinlikle Bilgi Gizliliğiniz sağlanmaktadır.


Kızlık zarı zedelendiğinde tahrişler meydana gelir.

Dokunun hafif düzeyde hasar görmesi yani kızlık zarı zedelenmesi ise kızlık zarının yırtılmasından çok daha farklı bir durumdur.
Kızlık zarı zedelenmesinin yırtılmasından farkı zardaki yırtık yeri çok küçüktür zarın bütünlüğü bozulmamıştır ve yırtılan yer milimetrik olu kaide kısmına kadar yırtılma olmamıştır.

Kızlık zarı zedelenmesi adı verilen ve çok sık bir sorun olarak kadınların karşısına çıkabilen sağlık sorununun neden ve belirtileri ise birçok sebebe bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir.

Eğer kadında hymen zedelenmesi şüphesi varsa, jinekoloji uzmanı tarafından muayene yapılabilir.

Kızlık zarı zedelenmesinde genellikle bir tedavi gerekmez ve tabiat ananın kendi kendine iyileştime gücüne teslim olunur.
Kızlık zarı zedelenmesi, zarın kısmi olarak bozulmasıdır. Burada anatomik bütünlük tam olarak bozulmaz. Yani kişi hala bakiredir ve yırtılma yüzeyseldir, vajen duvarına kadar inmemiştir.   Kızlık zarının zedelenmesi durumlarında, zar bölgesinde kızarıklıklar, kaşıntı, şişlik, tahriş ve hatta bir miktar kan gelmesi gözlemlenebilir.

Bekaret, sadece yırtık olması durumunda kaybolur. Yırtık ve zedelenme, bekaret testi ile tespit edilir.
Tahriş sonrası kızlık zarının tahrip olması sonucu az miktarda bir kanama görülebilir. Tahrişler dokuda çentik şeklinde gözle görünmeyecek kadar küçük yaralanmalara neden olur. Çentik şeklinde oluşan yaralanmalar kızlık zarının esnekliğine zarar vermez ise ilk cinsel ilişkide kan gelmesi mümkündür.

Kızlık Zarı Zedelenmesi Nasıl Olur?

Kızlık zarı zedelenmesi problemiyle jinekolojik muayeneye gelen hastalarımızın çoğunluğunda mastürbasyon, sürtünmeyle cinsel ilişki, kaza ya da mantar enfeksiyonu nedeniyle aşırı kaşıma nedenli bu problemin ortaya çıktığı görülmektedir.
Mastürbasyon esnasında vajinanın yaklaşık olarak 1,5 cm iç kısmına sert bir cismin temas etmesi başlı başına bu dokunun zedelenmesine yol açabilir.
Kalitesiz kozmetik malzemeler ile vajina temizliğinin yapılması da kızlık zarı zedelenmesi nedenleri arasında yer alıyor.

Özellikle mantar enfeksiyonu gibi durumlarda tedaviye bir an önce başlanması çok önemlidir. Dolayısıyla erken tanının bu gibi durumlarda da önemli olduğunu unutmamak ve geç kalmadan doktora başvurmak gerekir.

KIZLIK ZARI SADECE CİNSEL İLİŞKİYLE ZEDELENMEZ

Kadınlar cinsel ilişkinin dışında kaza, hastalık ve benzeri başka nedenlerle de kızlık zarını kaybedebilir. Bu gibi durumlardaki kadınlarımıza da kızlık zarı tedavisi yani hymenoplasty toplum baskısından kurtarmak için bir umut sunabiliyor.

Kızlık zarı zedelenmesi ve yırtılması arasındaki fark 

Kızlık zarı zedelenmesinde bakirelik bozulmamış hala korunuyor olabilir , gerçi kızlık zarı muayenesi yani bekaret testi yapmadan kızlık zarı zedelenmesinin kızlık zarı yırtılması mı tahmin etmek zordur.  Yaklaşık olarak bozulma ihtimali %50 dir. Bekaret zedelenmesi yüzeyel ve yırtıksız da olabilir , üstten sürtünme şeklindeki sıyrıklar  iyileşebilir ama arkalı önlü yırtık varsa artık geri dönüşü olmayan bir bozulma vardır ve kızlık zarı dikimi yapılmadan eski haline gelmez.

Kızlık Zarı Dışarıdan Bakınca Görülür mü?

Kızlık zarı dışarıdan bakınca görülmez. Kızlık zarının görülebilmesi için iç dudakların hafif dışa doğru elle çekilmesi gerekir. Uygun pozisyon verildiğinde kızlık zarı dışarıdan bakınca görülür çünkü kızlık zarı çok içerde değildir. Kızlık zarı vajinanın hemen girişinde 0.5-1 cm içindedir.

Bu gibi durumlarda oluşan kanama sonrasında aklınıza takılan ve sizi endişelendiren bir durum söz konusu ise yapmanız gereken tek şey uzman bir jinekologdan destek almaktır. Doktorunuz, olayı kendisine anlattığınızda size vajinal muayene yaparak kanamanın kızlık zarı bozulması mı yoksa zedelenme mi olduğunu birkaç saniye içinde anlayacaktır.

Kızlık zarı VE MUAYENESİ İLE ilgili kafanıza takılan soruların cevabı için gönül rahatlığı ile bizi arayabilirsiniz. İstanbul KIZLIK ZARI fiyatları 2022 için bizi arayabilirsiniz.
Başka şahıslara kişisel bilgileriniz, hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi verilmez.

GİZLİLİK BİLDİRİMİ

Şişli’deki  kliniğimize başvurma sebebiniz  muayene içeriği ve kişisel bilgileriniz yasal haklarınız kapsamında (T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği R.G. 01.08.1998, 23420) tamamen gizli tutulacaktır.

Muayenehaneye başvuru nedeniniz ve size ait kaydedilen tüm bilgiler, sizin yasal haklarız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01,08,1998,23420) tümüyle gizli tutulacaktır. Başka şahıslara hastalığınız, tedaviniz ve şikayetiniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

Kızlık zarı ile ilgili bilgi almak ister misiniz ?

Op.Dr. Nuh GÜMÜŞTEKİN
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Telefon
Instagram