Vajinismus istanbul

Vajinismus cinsel ilişki sırasında kadın partnerin, kendi isteği dışında, vajina kaslarının kasılmasıdır. Vajina kasları öyle kasılır ki, cinsel ilişkiye girmeyi imkansız duruma getirmektedir. Bu durum, kadın partnerin isteği dışında, bilinçaltından, kaynaklandığı için kontrol edilebilir bir durum değildir. Vajinismus tedavisi, nedenleri çeşitli olmasına rağmen, tedavisi kesinlikle mümkün olan psikolojik bir sorundur. Vajinismus tedavisi Ankara için gelen danışan, ilgiyle ve ayrıntılı olarak dinlenilmelidir.

Vajinismuslu kadınların ilk cinsel deneyimleri birbirinden oldukça farklılık göstermektedir. Vajinismustan şikayet eden kadınlar cinsel ilişkilerinde farklı tepkiler vermişlerdir. Vajinismusun her kadında farklı şekillerde ve türde görülmesi sebebiyle sabit bir tedavi yöntemi de geliştirilememiştir. Vajinismusu, birlikteliğinde yaşayan her kadına farklı temel tedavi yöntemleri geliştirilmekte ve günümüzde de çözümü kesin olarak tedavi edilmektedir.

Vajinismus Sebepleri

Bunun birçok nedeni olabilir, ve vajinismusa sebep olabilecek psikolojik durumlar kişiden kişiye değişebilir. Vajinismusun sebeplerini birkaç örnek ile şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çocukluk çağında yaşanılan cinsel travmalar
  • Aşırı baskıcı bir aile ve/veya baba
  • Kötü ve ürkütücü ortamlarda yapılmış jinekolojik muayeneler
  • Çevreden dinlenilen kötü cinsel deneyimler
  • Çeşitli jinekolojik hastalıkar
  • Genital bölgede oluşmuş enfeksiyonlar
  • Cinselliği değersizleştiren hikayeler
  • Baba ve kız ilişkisinde, aşırı babaya düşkünlük ve bağımlılık
  • Küçük yaşlarda anne-babanın ilişkiye girdiğine tanıklık etmek

İlk Gece Korkusu

Vajinismus aslında halk arasında ilk gece korkusu olarakta bilinmektedir. İlk gece korkusu, geçmişimizde yaşadığımız deneyimler ve duyumlar ile bilinçaltımıza yerleştiridiğimiz doğru/yanlış bilgilerden ibarettir. Bilinçaltımızdaki bu yanlış bilgiler istemsiz bir şekilde ilk gece korkusuna yol açmaktadır. Vajinismuslu hastalar ilk olarak, bu durumu kabul etmelidir ve tedavi yöntemlerini araştırıp tedaviye yönelmelidirler.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi hiçbir cerrahi müdahale ve tedavi gerektirmez. Vajinismus hastaları, genelde cerrahi müdahaleden korktukları için tedaviden kaçınırlar. Bu kaçınma yersizdir. Vajinismusun tedavisinde herhangi bir ilaç tedavisi de uygulanmamaktadır. Vajinismus tedavisi tecrübeli bir cinsel terapist ve hekim tarafından bir hafta gibi kısa bir sürede tedavi edilebilmektedir. Vajinismusun tedavisinde %60 psikolojik yöntemler kullanılmaktadır.

Telefon
Instagram