Klitoral Hudoplasti Nedir?

Klitoris bölgesi estetiği, klitoris üzerindeki cilt katlantılarının alınması; böylelikle klitoris üstü bölgesindeki kırışıklıkların giderilerek bu bölgeye daha estetik bir görünüm kazandırmayı amaçlayan bir operasyondur.

Klitoral hudoplasti çoğunlukla ‘labioplasti’ yani iç dudak estetiği ameliyatları sırasında yapılmaktadır. Fakat bir çok hastada da sadece  iç dudak ameliyatı (labioplasti) geçirip, yeterli estetik memnuniyet  yaşamayan hastalarda daha sonradan başvurulan bir ameliyattır.

Klitoral Hudoplasti  (Klitoris Bölgesi Estetiği)

Klitoral hudoplasti, Klitoris, kadınlardaki haz ve orgazmı sağlayan temel organdır. ‘Hood’ ise tepe, tümsekçik, -plasti eki de estetik ameliyat anlamında kullanılır. Böylelikle ‘klitoral hudoplasti’ klitoris üzeri tümsekciğinin estetik operasyonudur. İşlem sırasında klitoris organı zarar görmediğinden cinsel haz ve orgazm üzerine olumsuz bir etkisi de yoktur. Operasyonda amaç klitoris üzeri deri çıkıntılarının alınarak daha düz ve daha estetik bir görünüm kazandırılmasıdır.

Klitoral Hud Nerededir?

Genital bölgedeki iç dudaklar (labia minora) yukarıda iki ayrı tabakaya ayrılır. Alt tabakadaki kısımlar klitorisin dışarıdan bakıldığında görünen tek yeri olan baş kısmına (glans klitoridis) bağlanan, ‘Frenulm’ adı verilen, iki taraflı, ince bağ dokusunu oluşturur.
İç dudakların üst tabakası her iki taraftan yukarıya çıkarak birleşir, klitorisi örter ve erkekteki penisin sünnet derisine (prepisyum) karşılık gelen kısmı oluşturur. Bu kısma ‘Klitoral hud’ yani klitoris tepesi (klitoris tümsekciği) adı verilir.

Klitoris Bölgesi Estetiği Neden Yapılır?

Klitoris bölgesi estetiği çoğunkula labioplasti ile beraber yapılan bir operasyondur. Labioplasti sırasında iç dudaklar küçültülüp estetik bir görünüm kazandırıldıktan sonra çoğu hastada klitoris üzeri cilt kırışıklıkları, katlantıları kalmakta, böylelikle bu bölgedeki kabarıklık adeta bir ‘mikropenis’ görünümünü ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle iç dudak estetiği olan hastaların çoğuna klitoris bölge estetiği ameliyatı da yapılmalıdır. Yapılmadığı takdirde hastalar tarafından operasyon sonrasında güzel olmayan görünümler, buna bağlı olarak da hastalarda sıkıntılar psikolojik problemler baş göstermektedir.

Klitoris bölgesi estetiği tecrübe gerektirir.

Labioplasti operasyonları, günümüzde pek çok jinekolog ve plastik cerrahlar tarafından uygulanabilmektedir. Ancak bölgenin anatomik özelliklerinden dolayı klitoris bölgesi estetiği konusunda tecrübe sahibi olan cerrahların sayısı çok daha azdır. Bölgenin konumundan dolayı ameliyat sırasında dokuya hassas bir şekilde yaklaşılması önemlidir.

Klitoral Hudoplasti Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yani operasyonu geçiren hastalar aynı gün içinde evlerine giderler, 2-3 günde işlerinin başlarına dönerler, ameliyat dikişleri ortalama olarak 15 günde kendiliğinden erir ve 4 hafta sonrasında cinsel ilişki serbesttir.

Klitoral Hudoplasti Cinsel Hazzı Etkiler mi?

Klitoral hudoplasti cinsel hazzı olumsuz yönde etkilemez. Hatta fazla cilt katlantılarının alınması ve bu şekilde klitorisin mekanik etkiye daha açık hale gelmesi ile orgazm fonksiyonunun kolaylaştırmaktadır.
Cinsel haz ve orgazmı kolaylaştıran faktörlerden birisi de genital bölge estetiği sonrası hastalarda oluşan özgüven duygusudur. Böylece ilişkiler sırasında konsantrasyon artışı olmakta, buna paralel şekilde haz duygusu artmakta ve orgazm işlevi de kolaylaşmaktadır.

Klitoral Hudoplasti Ameliyatının Ücreti Nedir?

Klitoral hudoplasti operasyonu genelde labioplasti ameliyatı ile birlikte yapıldığından ücretlendirmesi de bu operasyonla birlikte olmaktadır. Klitoral hudoplasti ameliyatının fiyatı yapılacak operasyonun genişliğine ve uygulanan anestezi yöntemine göre merkezden merkeze değişkenlikler götermektedir.

Klitoral Hudoplasti Nasıl Yapılır? Klitoris Estetiği Hakkında

Klitoral hudoplasti operasyonları genelde iki şekilde yapılmaktadır. Birisi klitoris üzerindeki merkezden yapılan kesi (central incision), diğeri de iki taraflı yan kesiler (bilateral  incisions) şeklindedir. Ne tür bir kesinin yapılacağı, hastanın dokusunun durumuna göre karar verilmektedir. Aynı seansta ‘frenuloplasti ‘operasyonu da yapılabilir.

Frenuloplasti nedir? Frenulm Estetiği

Küçük dudakları klitorisin ‘nohut şeklinde’ dışarıdan görünen baş kısmına bağlayan bağ dokusu yani ‘frenulm’ bazen normalden iri ve kalın olabilir. Bu durumda labioplasti, kliteroplasti ile birlikte frenuloplasti, yani frenulm dokusunun da estetiği yapılabilmektedir.

Frenuloplasti, frenulm bölgesinin estetiğidir; yani kalın, kaba veya normalden iri görünümdeki frenulmların iki taraflı olarak küçültülmesi ve estetik olarak daha hoş bir görünümün sağlanması için uygulanan bir operasyondur.

Telefon
Instagram