Kürtaj Yasal Mı Yasak Mı ?

Yasal Uyarı ❗

Burada yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

Bu yazıda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.


Aşağıdaki iletişim butonlarından 7/24 bilgi ve randevu alabilirsiniz.

600 ₺’den Başlayan Fiyatlarla

Kesinlikle Bilgi Gizliliğiniz sağlanmaktadır.


ÇOCUK ALDIRMA

Kürtajın Yasallaştırılması ; Türkiye’de kürtajın yasallaştırılmasının asıl sebeplerinden biri anne ölümlerini en az seviyeye düşürmektir. 1974 yılında her 100.000 doğumda 208 anne hayatını kaybetmekteydi. 2013 yılında ise bu aran 100.000 doğumda 20 oranına kadar düştü.

Kürtaj normal şartlarda yasaldır tabiki ilk 10 haftaya kadar ise, zorla yapılan birliktelik durumu varsa bu süre 20 haftaya kadar uzayabiliyor.

Kürtaj yasak değil ve ülkemizde yasal ancak tabiki belirli şartları var. Nedir bu şartlar ?

Öncelikle kürtaj yaptırmak isteyen kişi kendi başına kürtaj oluyorsa, bekarsa 18 yaşını doldurmuş olmak zorundadır. 18 yaşında küçük çocukların anne ve babasının izni ve rızası olmadan kürtaj yapılamamaktadır.

18 yaşını doldurmuş ancak evli ise, mutlaka eşinin rızası olması gerekmektedir. Anne hayatını riske edecek çok acil bir durum söz konusu ise anne adayının rızası yeterli olmaktadır.

Devlet hastaneleri, rutin yoğunlukları sebebiyle genel olarak kürtaj işlemlerini çok fazla yapmamaktadırlar. Ancak tam teşekküllü özel kliniklerde gerekli şartları karşılıyorsanız kürtaj yapabilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz ve operasyonla ilgili hiçbir bilgi 3. Kişilerle paylaşılmamaktadır. Bu konuda içiniz tamamen rahat olabilir.

Ülkemizde kürtaj işlemi daha aktif olarak özel hastaneler ve kliniklerde yapılmaktadır. Kürtaj yaptırmadan önce, güvenilirliğinden emin olmadığınız yerlerde kürtaj yaptırmayın. Bu konuda özel kliniğimiz sizlere için tasarlanmış sizi hem psikolojik, hem de bedenen çok iyi anlıyor ve tanıyoruz.

Kürtajın Yasal Süreci;
10.cu haftaya kadar olan gebeliklerde anne çocuğu istemezse veya anne hayatını riske atan bir durum söz konusu ise kürtaj işlemi yapılabilir. Aynı şekilde bebeğin hayatı da riske ediliyorsa.

Kürtaj isteğe bağlıyla eğer yani herhangi bir sağlık sorunu yoksa veya zorla birliktelik durumu kürtaj işleminin ücreti devlet tarafından karşılanmamaktadır. Yani özel olarak ödenilmesi gerekmektedir.

Sonuç olarak kürtaj işlemi gerekli şartlar karşılandığı taktirde yasal bir işlemdir ve herhangi bir yasak bulunmamaktadır. Sadece dikkat etmeniz gereken en önemli kural kürtaj yaptırdığınız yerin merdiven altı bir yer olmaması.

NEDEN KÜRTAJ?

• Gebeliğin(hamileliğin) sonlandırılmak istenmesi
• Çok yoğun kanama durumunun ortaya çıkması
• Yabancı cisim tespit edilmesi ve bunun alınmasının gerekli olması
• Endometrial kanser durumunun belirtilerinin görülmesi
• Polip ve myomlar
• Menopoz sonrasında kanama durumunun olması
• Endometrila hiperplazi (anormal kalınlaşma)
• Serviks patolijeleri
• Ölü bebek durumunun olması
• Sağlıksız gelişim gösteren bebeğin olması

Kürtaj İşlemi Yaptıranın Bilgileri Öğrenilebilir Mi?

Bu konu çok soruluyor, yani bir kişi kürtaj yaptırdı onu gidip başkası sorgulatıp kolayca öğrenebilir mi? Kesinlikle hayır öğrenemez. Çünkü bilgilerin sizden başka kişilerle paylaşılması yasak ve cezai yaptırımı vardır. Sadece sizin onayınız olursa paylaşılabilir, onun haricinde kesinlikle bir bilgi aktarımı olmaz. Yalnız yaş olarak 18 yaşının altı kişilerde yasal bir zorunluluk olarak veliye(anne-babaya) bu durumun bildirilmesi gerekmektedir, sadece bu durumda paylaşım yapılır.

Hangi Şartlarda Kürtaj Uygulanabilir?

İstenmeyen gebelikleri sonlandırmak için aranan şartlar şunlardır:

• Mevcut gebeliğin 10 haftayı aşmamamış olması gerekmektedir.
Not: Gebelik haftası hesaplamasında doktorlar tarafından yapılan ultrasonografi dikkate alınır. Ultrasonografi sonuçları sizin hesaplama sonucunuzla farklı çıkabilir.

• Evli olan bayanların eşlerinin kürtaj operasyonuna izin vermeleri gerekmektedir.

• 18 yaş altında olan genç kızlarda aile kürtaj için izin vermelidir.

• Bekar ve 18 yaş üstü olan annelerin onayı kürtaj müdahalesi için yeterlidir.

Belirtmiş olduğumuz şartlara uyulduğu taktirde ülkemizde uygulanan yasalara göre istenmeyen hamileliğin sonlandırılması kadınlara tanınmış bir haktır.

Ayrıca şu şartlar doğrultusunda eş veya ebeveyn onayı aranmaz!

• Kanaması olan ve aciliyeti olan kadınlarda, kanama hayati risk taşıyorsa onay alınmaz.

• 10 haftayı aşmış olan hamilelik durumunda bebeğin ölü olması veya ciddi sakatlık söz konusu olduğunda (Doğduktan sonra yaşamını derinden etkileyecek unsur aranır) doktor kurulu oluşturularak 3 imza ile onayladığı durumlarda onay aranmaz.

Kürtaj Sonrası:

Kürtaj müdahalesi sonrasında bazı hastalarda 3 haftaya kadar zaman zaman kanamalar görülür iken bazı hastalarda bu kanamalar sürekli olabilmektedir. Bazı kadınlarda ise kanama görülmemektedir ve bu 3 durumda normal karşılanır. Müdahale sonrası adet kanaması 5 – 6 hafta sonra gerçekleşmektedir.

Diğer bilgiler: Kürtaj müdahalesi yapılan günü takip eden 3. hafta itibari ile yumurtlama oluşmasıyla birlikte adet görmeden gebelik oluşabilir. Kişilerin istenmeyen gebelikleri önlemesi amacıyla ilk tercih olarak prezervatif kullanmaları gerekmektedir.

Kürtaj için aklınıza takılan tüm sorularınızı çekinmeden doktorunuzla paylaşabilirsiniz. Belirttiğimiz gibi kanunların bu konuda kadınlarımıza verdiği haklar açık ve nettir. Tekrar belirtmek isteriz ki, hasta bilgileri tamamen koruma altındadır.

Kimler kürtaj yaptırabilir?

18 yaşından büyük ve evli olan bayanlar eşlerinin imzası ile onay alınarak kürtaj olabilirler. 18 yaşından büyük ve bekar olan bayanlar ise sadece kendi rızaları ile kürtaj olabilirler. 18 yaşından küçük olanların evli veya bekar olsalar da anne-babalarının onayı gerekir. 15 yaşından küçükler ailelerinin izni dahi olsa kürtaj olamazlar, öncelikle durumun adli mercilere bildirilmesi gerekir. 10 haftadan büyük gebeliği olanlar onay verseler dahi yasal olmadığı için ülkemizde kürtaj işlemleri yapılamaz. 10 haftadan büyük gebeliklerde ancak bebekte ciddi bir doğumsal özür varlığında veya anne hayatını tehlikeye sokacak ciddi bir hastalık varlığında kurul kararı ile gebelik sonlandırılabilir.

Kürtaj yani çocuk aldırma konusunda en merak edilen sorulardan birisi, çocuk aldırma kaç aya kadar konusundadır. Yasalar ile desteklenmeden önce her koşulda yasak sayılan bu uygulama yasalar ile 10 haftalık bebeklerin alınabileceği konusunda desteklenmiştir.

Yani, bir gebeliğin sonlandırılabilmesi için en fazla 10 haftalık olması gerekir. Çocuk aldırma zamanı uygun olduğunda aşağıdaki maddelere dikkat edilerek kürtaj ya da gebelik sonlandırma yapılabilir.

Evli çiftlerde hem kadın, hem erkeğin rızasının olması gerekir. Bu konuda sadece annenin ya da sadece babanın istemesi yeterli değildir.

• Bekar bayanlarda sadece kadının istemesi yeterlidir ve zaman dilimi içinde gebeliği sonlandırabilir.

• Evli çiftlerde erkeğin haberi olmadan kadın tek başına bu karaı verip kürtaj olamaz. Bu yasalar gereği yasaktır.

• Hamile bayanın akli dengesi ya da ruh hali yerinde değilse, vasisi olan kişi onun adına kadar verip bebeği aldırabilir.

• Evlilik dışında ve zorla olan cinsel birleşmeler sonucunda kalınan hamileliklerde bebeğin alınma süresi 20 haftaya kadar çıkabilir. Ancak bunun için gerçek anlamda bir tecavüzün ispatlanmış olması gerekir.

Kimi kürtajların sonrasında annelerin kanamaları uzun süre devam eder. Bu durumda mutlaka doktora bilgi verilmesi gerekir. Aynı şekilde kasıklarda kramp, yüksek ateş ya da şiddetli ağrı durumlarında da bayanların en kısa sürede doktora başvurması gerekir. Kürtaj için uzman sağlık personelleri ve hijyenik sağlık merkezlerinin seçimi de önemlidir. Bu konuda mutlaka güvenilir merkezler ve uzmanlardan destek alınması gerekir.


Aşağıdaki iletişim butonlarından 7/24 bilgi ve randevu alabilirsiniz.

600 ₺’den Başlayan Fiyatlarla

Kesinlikle Bilgi Gizliliğiniz sağlanmaktadır.

Kürtaj fiyatları ücreti ne kadar?

İstanbul kürtaj fiyatları, kürtaj yapan hastane, poliklinik ve tabip odası asgari ücret tarifesine göre değişiklik gösterirse de asıl kürtaj fiyatı belirlenmesi gebeliğin büyüklüğü, tercih edilen anestezi şekli (lokal veya uyutarak anestezi ile), daha önce kürtaj, doğum veya sezaryen olup olmadığı ve müdahaleyi uygulayan doktorun muayenesinin sonucunda bulduğu farklı bulgulara göre değişir.
Bugün için kürtaj fiyatları yukarıda anlatılan başvuran hastanın muayene durumuna bağlı olarak değişmekle birlikte 600-1000 TL civarından başlamaktadır.
Telefon
Instagram