KÜRTAJ NE ZAMAN YAPILIR?

İstenmeyen bir gebelik durumu varsa kürtaj yasal olarak 10 haftaya kadar yapılabilir. Bebekte anomali saptanması, gebeliğe bağlı anne hayatının tehlikede olması durumunda heyet raporu ile daha sonraki haftalarda kürtaj uygulanabilmektedir. Kadın evli ise eş onayı da alınır.

Kürtaj (çocuk aldırma) 5 haftalıktan itibaren yapılabilir. 4 hafta hamileliğin henüz kan testi ile tespit edildiği zamandır. 5 haftadan önce ultrasonda görülen gebelik kesesi henüz çok küçük olduğu için kürtajda ceninin alınamama olasılığı vardır. İstenmeden hamile kalınmış ise kürtaj yapılması için en iyi zaman 5.haftadır. Kürtaj her ne kadar çocuk aldırma olarak ifade edilse de, 5 haftada sadece gebelik kesesi oluşmuş, cenin ve kalp atımı henüz oluşmamıştır. Kürtaj ceninde henüz fiziksel canlanma belirtisi olmadan yapılırsa, kürtaj geçiren kadında psikolojik etkisi daha az olur.

Kürtaj (tıbbi tahliye), birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de yasal bir işlemdir. İsteğe bağlı kürtaj işlemi, 1983 yılında çıkartılan kanunla onaylanmıştır.

10. haftaya kadar yapılabilir. Resmi nikâhı olan kadınlar için çiftlerin karşılıklı rızası ve imzası gereklidir.

Yasal düzenlemeye göre eşlerin haberi olmadan kürtaj işlemi yapılması da onaylanan bir işlem değildir. Gebe olduğunu çok geç öğrenen ve yasal sınırı geçiren kişiler için de artık yapılacak bir düzenleme bulunmaz.
Bekâr ve 18 yaş üstü kadınlar, partner rızası gerekmeden, sadece kendi rızası ve imzası ile kürtaj yaptırabilir.

Ancak eğer kız çocuğu 16 yaşını doldurmamış ise gebe kalması durumunda şikâyete bakılmaksızın direkt olarak cinsel istismar davası açılır.

İstenmeyen bir gebeliğe sahipseniz lütfen 10. haftaya kadar beklemeyiniz. Gebelik testinin pozitif çıkması ile birlikte eğer gebeliği sonlandırmak istiyorsanız uzman bir jinekoloğa giderek muayene olmalı ve ardında gerekli işlemleri yaptırmalısınız.
Muayene sırasında gebelik kesesinin rahim içinde görülmediği durumlarda hastalarımıza mutlaka dış gebelikten bahsetmeli olası meydana gelebilecek durumlar hakkında bilgi verilmelidir. Merkezimizde gebelik kesesinin rahim içinde görmezsek mutlaka kandan gebelik testi istiyoruz. Sonuç 1000 nin altında ise küçük gebelik 3-4 gün daha beklenmeli diyoruz, eğer gebelik testi 1000 nin üzerinde ise olası bir dış gebelikten bahsediyoruz.

Düzenleme yapılan haftanın dışında ve herhangi bir gereklilik olmaması halinde yapılacak olan kürtaj işlemi ceza gerektirir. Bu ceza hem gebelikten sorumlu olan anne ve baba için hem de işlemi yapan kurum adına düzenlenir. Gebeliğin yasal haftası geçtikten sonra yasadışı yollarla alınması da suçtur.

Kürtaj, bir doğum kontrol yöntemi değildir. Daha güvenli birliktelikler için, doğum kontrol hapları, rahim içi araçlar ve kondom kullanılmalıdır.

Telefon
Instagram