KÜRTAJ NE ZAMAN YAPILMALI?

Yasal Kürtaj süresi 10 haftadır. Yani 2 buçuk ay olarak kanunda belirtilmiştir. Ideal kürtaj Süresi 5 ve 6 haftadır.
Kürtaj, öncelikle annenin rızasına bağlı. Anne çocuksa yine annenin rızasıyla birlikte velisinin izni gerekiyor. … Bu belgeyi getirenden (anne) hukuki sorumluluğu kabul ettiğine dair de bir belge alınması da gerekiyor.   Eş izni olmadan kürtajı yapan hekim aleyhine hukuki sorumluluk doğar.
Kürtaj Eş Rızası, kürtaj yaptırmak için eş rızası gerekli midir ? öncelikle bu soruya açıklık getirelim. Kürtaj yaptırmak isteyen kadın, evli ise tabi ki eşinin onayı gerekmektedir. Ancak kadın bekar ise ve 18 yaşını doldurduğu takdirde kendi rızası yeterli olacaktır.


Aşağıdaki iletişim butonlarından 7/24 bilgi ve randevu alabilirsiniz.

600 ₺’den Başlayan Fiyatlarla

Kesinlikle Bilgi Gizliliğiniz sağlanmaktadır.


17 yaşında olan kadınlarda kürtajın yasal boyutu çerçevesinde yine ailesinin izni ve şayet evliyse eşinin de kürtaja izin verdiğine dair bir belgenin olması gerekiyor. Kadının ailesinin imzalı rıza belgesi vermesi gerektiği için kürtaj işleminden ailesinin haberinin olmaması mümkün değildir. Bu arada söz konusu belgeleri isteyen doktorunuz değil, yasalardır. Bu belgeler olmadan kadın hastalıkları ve doğum uzmanları kürtaj işlemi yapamaz. Aksi halde yasal anlamda suç işlemiş olurlar.

Bilgilerim gizli kalacak mı?

Bilgilerimin üçüncü şahıslarla paylaşılma ihtimali var mı?

Lütfen merkezimizle iletişime geçin ve tedaviniz de dahil olmak üzere tüm bilgileriniz yasal haklarınız kapsamında tamamen gizlidir (RG 01.08.1998.23420). Üçüncü şahıslara hastalığınız ve tedaviniz hakkında bilgi vermeniz mümkün değildir.

Muayenehaneye başvuru nedeniniz ve size ait kaydedilen tüm bilgiler sizin yasal haklarınız kapsamında (TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998 ,23420) tümüyle gizli tutulacaktır. Başka şahıslara hastalığınız, tedaviniz ve şikayetiniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir.

Kürtaj E-Devlet / E-Nabız Kayıtları

Gizlilik unsurlarından dolayı e-devlet veya e-nabız gibi kanallarda bu uygulamanın geçmesine izin vermiyoruz. Kürtaj yaptırmak isteyenlerin merak ettiği bir diğer husus e-devlet kayıtları oluyor. Bunun üzerine: Gizli kürtaj hizmetimizden faydalanmanız esas alırız

Sağlık Ocağı Veya Ailemizin Kürtajdan Haberi Olur Mu?

Kürtaj işleminden kişinin kendisi ve evliyse eşi dışında kimseye bilgi verilmemektedir. Kürtaj olduğunuz ile ilgili kimse özel bilgilerinize ulaşamaz.

Ne Zamana Kadar Kürtaj Yapılabilir?

Kürtajın latincede kelime manası kazımak demektir. Gebelik olduğu durumlarda kürtaj işlemi teknik olarak en az riskli olduğu dönemler tercih edilerek uygulanır.

Tıbbi kurul kararı varsa ve gebelik sonlandırılması tıbben gerekiyorsa her haftada gebelik sonlandırılması yapılabilir. Ancak isteğe bağlı yani herhangi bir sorun yokken kürtaj yapılabilme haftası 10 haftanın altı olarak belirlenmiştir.  10 haftadan sonra teknik olarak kürtaj işleminin komplikasyon oranı çok artmaktadır ve gerekli haller dışında yapılması tıbben ve yasal olarak uygun değildir. Türkiye Cumhuriyeti yasaları gereği isteğe bağlı kürtaj işlemi sadece 10 haftanın altında yapılabilir.

Henüz gebelik kesesi oluşmadan tıbbi görüntüleme araçlarıyla rahim içinde olduğu tespit edilmeden gebeliğin sonlandırılması uygun değildir. Rahim içinde olduğu ispatlanmadan kürtaj işlemi yapılması tıbbi olarak dış gebelik durumlarının tespit edilememesine neden olabilir.

Kürtaj öncesi hazırlık

• Kürtaj öncesinde hazırlık için en az 6 saatlik süre boyunca yemek ve su içmemeniz gerekmektedir.

• İşlem öncesi 1 adet ağrı kesici kullanmak iyi olur.

• Evli değilseniz ve resit iseniz sadece kimlik belgesi gerekir.

• Kürtajdan sonraki saatlerde araba kullanmayın.

• Kürtaj öncesinde alerji durumunuz varsa doktora bilgi verin.

• Kürtaj öncesinde kan grubunuzu dr. ile paylaşın.

• Geçirmiş olduğunuz tüm ameliyatlar hakkında hekime bilgi verin.

• Kürtaj öncesinde bir kronik hastalığınız varsa  doktor tarafından önlem alınmaktadır.

• Kullandığınız ilaçları hekimle paylaşın.

İkinci Veya Üçüncü Kürtaj Riskli Midir?

İkinci veya üçüncü kürtaj yapılması risk oluşturmaz. Uygun teknikler ve uygun uzmanlıklar dahilinde yapıldığı takdirde risk oluşturmaz.

Kürtaj sonrasındaki durumlar: İlaçlar ve kontrol tedbirleri

Kürtaj sonrasındaki dönemde özellikle dikkat edilmesi gereken tedbirler:

• Yaklaşık 2 hafta boyunca  denize girmek ,havuzda yüzmek , küvet içini su ile doldurularak banyo yapmak uygun değildir.

• 10 gün cinsel ilişki olmamalıdır. Çünkü  mikrop bulaşma ihtimali artar.

• İlk 1 hafta içinde her gün azalarak devam eden ağrı olması normaldir.

• Nadiren kürtaj işlemi sonrasında iyileşmeye bağlı oluşan pıhtı atılırken yoğun ağrı olabilmektedir bu durum geçicidir.

• Kürtaj sonrasında enfeksiyonu gösteren bulgular karın ağrısında giderek artma, ateş, kötü kokulu akıntı olabilmektedir. Bunlardan hepsi veya bazıları ya da hiçbiri sizde görülmeyebilir önemli olan bunlar görülmese bile ilaçlarınızı kullanılmasına devam edilmesi ve söylenen günde kontrol yapılması gerekliliğidir.

Kürtajdan Ne Kadar Sonra Banyo Yapılabilir?

Kürtajdan hemen sonra banyo yapmanızda bir sakınca oluşmaz. Genellikle kürtaj sonrası dönemde ayakta duş yapmanız önerilir. Küvet içinde suya oturarak banyo yapılması uygun değildir.

Kürtajdan sonra adet döngüsü bozulabilir mi?

Kürtaj sonrası adet döngüsü bozulabilir genellikle bir buçuk ay sonra adet görülmesinin ardından beklenen 28-30 günde bir adet döngüsünün devam etmesidir. Ancak kürtajdan önce adet düzensizliği varsa yine devam etme olasılığı yüksektir. Kürtaj işlemi sonrasında Eğer 1,5 ay geçmesine rağmen adet olmadıysanız mutlaka tekrar doktorunuzla görüşmelisiniz.

Bazı durumlarda kürtaj sonrası yapışıklık hallerinde kürtaj sonrası adet görememe gibi bir problem ortaya çıkmaktadır bu durum oldukça az görülen bir durumdur.

Bekar Kadınlar Kürtaj Olabilir Mi?

18 yaşını doldurmuş bekar kadınlar hiç bir ek şart aranmadan yasal olarak kürtaj yaptırabilirler. 10 haftaya kadar istemedikleri gebelikleri uzman eşliğinde sonlandırabilirler.

Bekarete Zarar Vermeden Kürtaj Yapılabilmekte Midir?

Bekarete yani kızlık zarına zarar vermeden kürtaj operasyonu yapılabilir.

Kızlık zarını bozmayacak tarzda aletler kullanılarak operasyon gerçekleştirilmektedir.

Rahim ağzını tamamen kapatan kızlık zarı olan durumlarda operasyonun  yapılabilme olasılığı düşer.

Kürtaj Sonrasında Spiral Ne Zaman Takılır?

Kürtaj yapıldıktan hemen sonra spiral takılabilir. Anestezi altında iki işlem aynı zamanda yapılabilir. Enfeksiyon-kanama riski olan durumlarda yapılması önerilmez ve kürtajdan sonraki ilk adet dönemine ertelenir.

Telefon
Instagram