Kürtaj Sonrası Gebelik

Kürtaj Sonrası Gebelik tekrar olur mu sorusu ile sıklıkla karşılaşmaktayız. Normalde kürtaj sonrası bir çok kadında ilk ay içinde yumurtlama tekrar başlayabilir ve eğer korunmadan cinsel ilişki olunur ise tekrar gebelik olabilmektedir. Bir çok kadın kürtaj sonrası ortalama 1 ay sonrası normalde adet olması gerekir iken adet olmayıp yaptıkları gebelik testi ile tekrar hamile kaldıklarını görüp şaşırmaktadırlar.

Kürtaj sonrası gebelik adet dahi görmeden ilk ayda dahi olması görülebildiğinden dolayı eğer kürtaj sonrası en geç 45 gün içinde adet olunmaz ise  jinekolojik muayene olunması ve gebelik testi yapılması gerekir.

Gebelik testi idrar veya kandaki gebelik hormonuna (Human Chorionic Gonadotropin (hCG)) bakar. HCG sadece hamileyseniz kanda veya idrarda bulunur. İki çeşit gebelik testi vardır: İdrar ve kan. İdrar gebelik testleri ,ucuz ve kullanımı kolay olduğundan çoğu kadın hamile olup olmadığını öğrenmek için idrar veya evde gebelik testini kullanır. Evde gebelik testinin bir çok çeşidi vardır. Bazılarında idrarınızı bir kaba yapar ve bu idrara bir çubuk batırırsınız. Diğerlerinde ise çubuğu akan idrara tutarsınız. En iyi testler en küçük hCG miktarını fark edebilen testlerdir. Dolayısıyla 15 ila 30 hCG düzeyindeki testlere bakın.

Evde gebelik testleri, doğru kullanıldıkları takdirde yüzde 97 ila 99 arasında doğru olduklarını iddia etmektedirler. Bu yüzden talimatları takip etmek çok önemlidir. Ayrıca paket üzerindeki son kullanma tarihine bakın, eski bir kit doğru sonuç vermeyecektir.

Negatif sonuç alırsanız ;Test, çok erken yapıldığı takdirde, hamile olduğunuz halde, hamile olmadığınız sonucunu verebilir. Çoğu evde gebelik testi, ilk sonuçlara bakmaksızın bir kaç gün içinde tekrar test yapmanızı söyler. Negatif sonuçlar almaya devam ediyor ama hala hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, hemen bir sağlık çalışanı ile konuşun.

Pozitif sonuç alırsanız ;Evde gebelik testinden pozitif sonuç alırsanız, hemen bir sağlık çalışanından randevu alın. Sağlık çalışanı, kan tahlili ve pelvik muayenesi yaparak hamile olduğunuzu doğrulayabilir ve seçenekleriniz konusunda sizinle konuşabilir.

Kanda gebelik tahlili (B HCG testi);Evde gebelik testi yerine kan tahlili yaptırmak istiyorsanız, bir laboratuara başvurmanız gerekmektedir.

Telefon
Instagram