Kürtajdan sonra nasıl davranılması gerektiği hastalar arasında çok tartışılan bir konudur. Kürtajdan sonra özellikle 7 ve 10 gün içerisinde cinsel ilişkiden kaçınılması gerektiğini öneren doktorlar, kanamanın da bitmesinin beklenmesi gerektiğini söylüyorlar.

Kürtaj gerçekleştikten sonra, özellikle vakum kürtaj da ağrı ve acı hissedilmeyeceği için hemen günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Günlük yaşantınıza hemen dönebilmenizin yanı sıra ağır işlerden kaçınmanız gerekir. Kürtaj işleminden sonra bir hafta kadar vajinanın yıkanmaması ve tampon kullanılmaması önerilmektedir. Kürtaj gerçekleştikten sonra 15 gün içerisinde yumurtlamalar meydana gelerek, gebelik tekrardan oluşabilir. Bunu kesinlikle unutmamalısınız.

Merak edilen bir diğer konu da kürtajdan sonra adet kanamalarının işlemden öncesi gibi gerçekleşip gerçekleşmeyeceğidir. Kürtaj gerçekleştikten sonra 30 ila 40 gün sonra adet kanamalarınız düzene girecektir. Eğer bu süreden sonra adet kanamalarınız düzene girmemişse doktora danışmanızı tavsiye ediyoruz. Unutmayın ki; kürtaj gelişen teknolojiler ile ağrılı ve acılı bir işlem olmaktan çıkmıştır. Vakum kürtaj sayesinde ağrısız kürtaj, acısız gebelik sonlandırma işlemi yapılabilmektedir.

Kürtaj sonrası hakkında merak ettiğiniz diğer konular için bizimle whatsapp üzerinden ya da telefon bağlantısı ile iletişime geçiniz. Şunu unutmayın ki; kürtaj hasta ve doktor arasında kalarak işlem hakkında hiçbir bilgi üçüncü şahıslar tarafından paylaşılmaz. Güvenli ve ağrısız kürtaj için hastanemizi tercih ediniz.

Telefon
Instagram