Büyük Dudak Estetiği (Labia Major)

Günümüz genital estetiği içinde; Büyük dudaklara yönelik yapılan operasyonlar gün geçtikçe sıkça tercih edilen işlemlerin  başında gelmektedirler.

Asıl amaç; Hastada estetik kaygılara yol açarak hastanın yaşam kalitesini bozan anormal görünümlü büyük dudaklara; Sıkı, dolgun ,estetik  bir görünüm kazandırmaktır.

Büyük dudaklar; Büyük ölçüde yağlı dokudan oluşan (labia major) Mons pübisin altından rektuma doğru uzanan vulvanın iki taraflı yapılarıdır.

Büyük dudaklarda anormal görünüme yol açan faktörler;

a-Kalıtsal ve çevresel faktörler; büyük dudakların boyut ve şekillerindeki farklılığa sebep olan nedenlerin başında gelir.

b-Yaşlanmayla beraber hacim kaybı baş gösterir. Aşırı kilolu kadınlarda yağ dokusu büyük dudakları genişletebilir, gerebilir. Bunun yanında belirgin kilo kaybı; Kadınların büyük dudaklarında belirgin deri sarkması, gevşemesine yol açar, bu durum kadınlarda ciddi rahatsızlığa ve mutsuzluğa yol açar.

c-Belirgin ve iri bir Labia majora sahip kadınlar mayo, bikini, sıkıca vücuda oturan bir elbise giydiklerinde ortaya çıkan görünüm; Kadında utanmaya ve sıkılmaya yol açar. Bu durum cinsel ilişkide işlevsel problemlere, kötü hijyene, genital bölgede fiziksel rahatsızlıklara yol açtırır. Bu görüntü kadında azalmış öz saygıya neden olur.

Büyük dudak (labia major)  estetik operasyonları ve dikkat edilmesi gereken noktalar;

1-Labia majorun enjeksiyonla dolgunlaştırılması (dış dudaklara en fazla yağ enjeksiyonu yapılar). Bu uygulama çeşitli nedenlerle (yaş, menapoz vs) genital bölgede cilt altı yağ dokusunun azalmasıyla ortaya çıkan durumlarda yapılır.

2-Labia majoralardaki kırışıklıkların alınması, yani cilt fazlalıklarının çıkarılması. Bu operasyon özelikle aşırı sarkma ve kırışıklıklarda tercih edilen operasyon türlüdür.

3-Büyük dudakların ameliyatsız dolgunlaştırılması; Lazer, genital prp, mezoterapi, fokuslu usg vs. Burada amaç kırışıklıkları giderip dolgunduk sağlamaktır.

4-Normalden iri, büyük dudaklardaki cilt altı yağ dokusunun alınması, azaltılması; Liposuction, lazer lipoliz ve eritme yöntemler

Kilit Noktalar

a-Büyük dudak operasyonları genelde iyi tolere edilir ve yüz güldürücü sonuçlar ortaya çıkarır.

b-Fazla gevşek derinin çıkarılması , büyük damarlara veya sinirlere zarar vermez veya cildin hassasiyetini bozmaz

c-İyi eğitimli cerrahlar tarafından bu operasyon yapıldığında aynı aşamada küçük dudak operasyonuda (labioplasti) kombine edilebilir ve operasyon hastanın beklentilerine yüksek oranda cevap verir

d-Bu operasyon hem estetik hem işlevsel amaçlar için ya da her ikisi içinde yapılır

 DOĞRU ve BAŞARILI BiR OPERASYON İÇİN

1-Hastanın şikayetleri ve hikayesi en başta detaylı alınır.

2-Hasta litotomi pozisyondayken ve ayrıca  büyük dudakları en iyi şekilde değerlendirip ve istenilen ideal görünümü doğrulamak için ayaktayken de değerlendirilir.

3-Büyük dudakların gevşekliğinin boyutu değerlendirilir ve çalışmanın ameliyat prosüdürüne  yardımcı olması için fotoğraflanır.

Gevşeklik ve asimetriyi aynı zamanda dikiş çizgilerinin yerlerini gösteren işaretler konulmalı. Ayna karşısında sarkan ve problem teşkil eden alanları hastaya göstererek belirlenir ve ne kadar dokunun alınması gerektiği de hastayla konuşularak karar verilir. Özelikle fazla doku çıkarılması bazen vaginayı çeker ve ağzı açık vaginaya sebep olur ki bu asla istenmeyen bir durumdur. Liposuction işlemi uygularken , alınacak yağ miktarı iyi hesaplamak lazım, yoksa işlem hastada hayal kırıklığı yaratabilir. Bu nedenle bazen liposuction işlemi dudak küçültme ameliyatına kombine edilmesi hasta memnuniyeti sağlar.

Telefon
Instagram