Labioplasti Sonrası Yapılacaklar

Labioplastiden 4-6 saat sonra, gazlı bezlerle yapılan son pansumanları değiştirilen hastalar evlerine veya kaldıkları otele gidebilirler. İlk gün içinde dudakların üzerine yerleştirilen ve hafif kompresyon (baskı) uygulayan katlanmış bir gazlı bez ve üzerlerine giyecekleri sıkı bir iç çamaşırı kanama riskini azaltacaktır.

Hastaların kendilerine reçete edilen ilaçlarını, özellikle 5 gün süre ile penisilin veya sefalosporin türevi antibiyotiklerini düzenli şekilde kullanmaları önerilmektedir. Ayrıca, ilk 3 gün boyunca aralıklı buz kompresyonu ve hastaların ayakta uzun süre kalmamaları da tavsiye edilmektedir. Bu dönemde fazla ayakta durmak ödemi ve kanama riskini arttırabilir.

İş/okul hayatına genellikle ameliyattan sonra 3-5 gün içinde dönülebilmektedir.

Hijyenik kurallara uyulması ve 7 gün süreyle topikal antiseptik veya antibiyotik içeren kremlerle pansuman yapılması enfeksiyon riskini azaltmaktadır. Operasyondan 3 gün sonra ameliyat bölgesini ovalamadan, ayaktan duş yapılabilir. İlk 7 günlük dönemde oturarak banyo yapmak önerilmez.

Diğer taraftan labioplasti sonrası sigara tüketimi dokunun oksijenlenmesini bozarak yara iyileşimini yavaşlatmaktadır. Özellikle ilk bir ay, yara iyileşmesi açısından önemli bir süreçtir.

Telefon
Instagram