Doğal (Normal) Doğum

İstanbul Doğal doğum, gerekmediği sürece hiçbir tıbbi müdahalenin yapılmadığı, kendi akışında ilerleyen doğumdur. Teknolojik gelişmeye paralel olarak tıptaki gelişmeler de arttı. Eskiden annaannelerimizin, babaannelerimizin yaptığı ev doğumları yerini hastane doğumlarına bıraktı, doğumu ebe değil doktorlar üstlendi. Bu teknolojik ilerlemenin getirdiği yararlar tabii ki inkar edilemez ama doğumun ruhani büyüsünün de önemli olduğunu unuttuk. Doğum olayını mekanikleştirdik. Halbu ki anne ve bebek doğumda neler yapacağını içgüdüsel olarak zaten bilirler ve mükemmel bir uyum içindedirler. Dışardan buna müdahale edilerek bu uyumu bozmamak gerekir. Doğal doğum yöntemlerinden en popüler olan Lamaze tekniği ile doğum için yapılması uygulanana yöntemlere gelin beraber  bakalım:

 1. Anne adayının gebelik ve doğumla ilgili önyargılarından kurtulması gerekir. Bunun için en güzel yöntem doğum öncesi hazırlık kurslarıdır. Bu kurslarda;
 • Doğumun fizyolojik bir olay olduğu anlatılır. Korkunç, abartılı doğum hikayeleri bilinçaltından silinir. Çünkü korku arttıkça ağrı da artar. Bu şekilde telkinlerle annenin korkusu ne kadar azaltılırsa doğumda ağrıları da o kadar azalacaktır.
 • Doğumun fiziksel performans gerektirdiği, bunun için de gebelik döneminde spor yapılmasının esnemeyi artırarak ve bel, pelvik taban kaslarını güçlendirerek doğumu kolaylaştıracağı anlatılır.
 • Kendi vücuduna ve doğumu müdahalesiz gerçekleştirebileceğine yürekten inanması sağlanır
 1. Doğum kendiliğinden başlar. Suni sancı verilmez. Çünkü suni sancının doğal doğum seyrini bozacağı düşünülür.
 2. Doğum sırasında anne adayı özgürce hareket edebilmelidir.
 3. Doğum boyunca aç kalmak, sürekli NST e bağlı kalmak, sürekli seruma bağlı kalmak gibi müdahalelerden kaçınmak gerekir
 4. Anneye doğum süresince bir yakını veya doğum koçu (doula) tarafından moral ve fiziksel olarak destek olunur.
 5. Gerekmedikçe epizyotomi (doğum kesisi) uygulanmaz
 6. Doğum sırasında ayakta veya doğal pozisyonlarda doğal olarak, nasıl istiyorlarsa o pozisyonda ıkınmalıdır
 7. Bebek doğar doğmaz anne ile ten tene temas kurması sağlanmalıdır.
 8. Doğum da cinsellik gibi mahremiyet gerektirir. Tüm doğum süreci boyunca annenin mahremiyetine özen göstermek gerekir.

Anne adayı Lamaze yöntemleriyle korkudan uzak, güven duyduğu bir ekiple kendini normal doğumun ritmine bıraktığında güzel hatırlayacağı bir doğum tecrübe edecektir. Sadece hem annenin hem de doktorun sabırlı davranıp acele etmemesi gerekir. Çünkü bebek ne zaman doğacağını hepimizden daha iyi biliyor, ona da saygı duymak gerekir. Doğal doğumda gerçekten bir kahraman varsa bu ne doktor, ne ebe, ne de o anda yanında olan kişilerdir. Bu hikayenin 2 kahramanı vardır, biri bebek ve diğeri ise annedir. ” Eğer bir kadın doğumda kendisini kraliçe gibi hissetmiyorsa o doğumda bir şeyler ters gidiyor demektir”  Lamaze felsefesi ile normal doğum sürecini yönetmek gerekir.

Telefon
Instagram