Normal Doğum nedir?

Normal doğum, doğumun mümkün olduğunca müdahale edilmeden gerçekleştirildiği süreçtir.  Bilimsel olarak; 37-42. gebelik haftaları arasında annenin kendiliğinden oluşan ağrılarıyla rahim ağzında açılma ve sonrasinda bebeğin doğum kanalından geçmesi ile başlar.

Normal doğum nasıl yapılır?

Normal doğumun 3 evresi vardır.

• 1.evrede rahimde başlayan ve giderek sıklaşıp artan kasılmalar ile 14-18 saatlik süreçte rahim ağzının 9-10 cm’e kadar açılması beklenir. Bu sürede rahim kasılmaları ve bebeğin kalp atıslari düzenli aralıklarla takip edilir.

• 2. evrede ise bebeğin doğumu gerçekleşir.

• 3. ve son evrede ise bebeğin plasentası denilen eşinin doğumu tamamlanır.

Normal doğum belirtileri nelerdir? Normal doğum nasıl başlar?

Doğumun başlama sürecinde rahimdeki kasılmalarla birlikte rahim ağzındaki yumuşaya bağlı olarak normal doğum belirtileri görülür. Nişan denilen sümüksü, Buna halk arasında ‘su gelmesi’ denmektedir. Bu durum bebeği 9 ay boyunca anne karnında darbelere karşı koruyan amniyon sıvısının bulunduğu amniyotik kesesinin açılması ya da düzenli ritmik kasılmaların başlamasıdır.

Normal doğum kaçıncı haftada olur?

Normal doğum 37. gebelik haftasının tamamlandığı, 42. gebelik haftasının bitiminden önce herhangi bir zamanda gerçekleşebilir.

Normal doğum için hastada olması gereken kriterler nelerdir?

bebeğin gelişiminin normal sınırlarda oldugu ve annenin vücut yapısının uygun olduğu durumlarda normal doğumun gerçekleşebilir.

Normal doğumun faydaları nelerdir?

Normal doğumda anne daha hızlı ve kolay iyileşme süreci yaşar.Bu durum psikolojik olarak annenin, bebeğin bakımı konusunda kendisini daha faydalı hissetmesini sağlar. Ayrıca normal doğum sonrası süt hormonu daha hızlı ve etkin salınmakta ve emzirme süreci daha kolay olmaktadır.

Normal doğumun bebeğe faydaları nelerdir?

Normal doğumda bebegin ,doğum kanalından geçerken faydalı bakteriler ile karşılaşması bebeğin bağışıklık sisteminin güçlendirir. bebeğin akciğerlerindeki sıvısının atılmasının kolaylaşması ile solunum sıkıntısı gelişme riski daha az görülür.

Anne karnında bebek doğum kanalına ne zaman girer?

Doğum sürecinde tam olarak bebeğin doğum kanalına ineceği zaman belli değildir. Ancak genellikle gebeliğin 36-38. haftaları arasında rahim kasları doğuma hazırlanır ve genellikle bu dönemde bebeğin doğum kanalına inişi başlar.

Normal doğum çok acı verir mi?

Doğum ağrısı kendine has özellikleri olan ve genellikle şiddetli olan bir ağrıdır. Annenin daha önce tecrübe etmediği bu uzun süreli ağrılı süreç annenin yorgun düşmesine de neden olabilmektedir. Günümüzde birçok merkezde epidural anestezi denilen bölgesel anestezi tekniği ile anne adayları için bu süreç daha ağrısız hale getirilmektedir.

Normal doğumda dikiş neden atılır?

Normal doğum sırasında genellikle ilk doğumunu yapan gebelerde doğumu gerçekleştiren hekim tarafından doğumu kolaylaştırmak ve daha kontrollü bir doğumu sağlayabilmek için vajinal açıklığın genişletilmesi amacıyla vajinal duvara epizyotomi denilen kesi yapılabilmektedir. Bu kesi hattı bebeğin ve eşinin doğumunun ardından hekim tarafından uygun şekilde onarılmakta ve 1-2 hafta içinde hızlı bir şekilde iyileşmektedir.

Telefon
Instagram