Kürtaj Sonrası Cinsellik

Kürtaj işlemi sırasında iç organ olarak kabul ettiğimiz rahim içindeki damar ağızlarının açık kalması bir müddet devam edecek ve buna bağlı enfeksiyon kapma olasılığı artacaktır. Bu yüzden kürtajdan sonra sonlandırılan gebelik haftasının büyüklüğüne göre değişmekle birlikte bu ilişki yasaklama süresi 10-20 gün arasında değişmektedir. İlişki rahim içindeki açık olan damar ağızlarından enfeksiyon oluşmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden en azından kanama tamamen bitmeden cinsel ilişkiye kesinlikle girilmemelidir.

Psikolojik nedenlerden dolayı bu süre uzatılabilir, bu dönemde hastanın eşi tarafından ilişkiye zorlanması doğru değildir.

Detaylı bilgi almak içinaşağıda bulunan TELEFON veya  WhatsApp butonlarınu kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kürtaj Sonrası Kanama

Bazen özellikle küçük gebeliklerin kürtajından 3-4 gün sonra yoğun bir kanama ve şiddetli kasık ağrıları olmaktadır. Bunun nedeni gebelik küçük olduğu için rahim ağzının spazm ile hemen kapanması ve içerideki kanamanın atılamamasından kaynaklanmaktadır. Bu kan toplanmasından dolayı hastada şiddetli kasık ağrıları olabilmektedir. Bu durumda hastanın ağrı kesici ve antibiotiklerine devam etmesi şikayetlerinin herhangi bir müdahale yapmadan azalmasını sağlamaktadır Çok nadir bazı vakalarda içeride toplanan kan fazla olur ve bu kanı hastanın vücudu atamazsa küçük bir müdahale ile bu kanı boşaltmak gerekebilir.

Bazen küçük gebelikler müdahale yapılmasına rağmen alınamaz ve gebelik devam edebilir. Hekim de yeterince parça geldiğini düşünerek işlemi sonlandırır ve ultrason kontrolü yapmazsa gebelik alınmadan rahimde kalabilir. Bu yüzden kürtajdan sonra işleme son vermeden önce mutlaka ultrason ile kontrol ederek gebeliğin alınıp alınmadığına ve içerde parça kalıp kalmadığına bakılmalıdır. Bu komplikasyonu önlemenin en iyi yolu budur.

Telefon
Instagram