Vajina Daraltma Operasyonu Nedir?

Kadınlarda gebelik, vajinal doğum, yaşın ilerlemesi gibi sebeplerden ötürü vajinada bazı deformasyonlar olabilmektedir. Bunlardan biri de vajinal genişlemedir. Vajinal genişleme vajinal daraltma operasyonlarıyla düzeltilebilmektedir. Vajinal genişleme kadınların cinsel hayatlarını olumsuz etkileyebilmektedir. Vajinal genişlik durumda vajinal enfeksiyonlar da daha sık görülebilmektedir. Bunların önüne geçmek, deformasyonları düzelterek vajina anatomisini eski haline getirmek için vajinal daraltma ameliyatı yani vajinoplasti yapılmaktadır.

Vajina daraltma operasyonu hangi durumda yapılır?

Vajina, kas ve bağ dokudan oluşan bir yapıdır. Bağ dokunun bileşenlerinden biri ise kolajendir. Yaşın ilerlemesi, vajinal doğum, genetik yapı, gebelik gibi sebeplerden dolayı bu dokular etkilenir ve vajina genişler. Vajinal genişlemenin en sık görülen nedeni vajinal doğumlardır. Zor doğumlarda kas ve bağ dokusunda yırtılmalar meydana gelebilir. Doğumun uzun sürdüğü ve bebeğin çatıya inememesi gibi durumlar vajinal genişleme riskini arttırır. Bağ ve kas yapıları genetik olarak zayıf olan kişiler doğum yapmasa da vajinal genişleme olabilmektedir. Bu durumda cinsel ilişkide partneri hissetmede sorunlar oluşabilir. Bunun yanında cinsel ilişki sırasında vajinadan ses gelmesi kişilerin ilişkiye olan konsantrasyonunu azaltabilmektedir. Bazı kişilerde de vajinal doğum sonrasında atılan dikişlerin kötü iyileşmesi durumu olabilir. Ayrıca hormonal bazı eksiklikler nedeniyle de vajinada genişleme olabilmektedir. Vajinal genişlemesi olan hastalara vajinal daraltma ameliyatları yapılabilmektedir.

Vajina daraltma ameliyatı nasıl yapılır?

Vajinal daraltma hastane ortamında, genel anestezi altında hastanın ihtiyaçlarına göre yaklaşık 1 saat süren bir operasyondur. Ameliyat sonrası kişi genellikle aynı gün ya da 1 gece hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir. Vajinanın dışındaki vulvar bölgeye ve labiumlara ek işlem yapılmadıysa, ameliyatın dikiş izleri içeride kalır dışarıdan ameliyat izleri görülmez. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için iyileşme sürecinde dikiş alınmasına gerek kalmaz.

Vajinal daraltma hakkında sık sorulan sorular 

Vajinal daraltma (vajinoplasti) ameliyatı diğer ameliyatlarla birlikte yapılabilir mi?

Vajinoplasti;  sistosel (mesane sarkması) , rektosel (bağırsak sarkması), labioplasti (iç dudak estetiği), klitoris estetiği, vajen dış dudak dolgusu, epizyotomi skar onarımı ve tüm vajinal gençleştirme prosedürleri ile birlikte yapılabilir.

Vajinal daraltma (vajinoplasti) ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Vajina daraltma ameliyatı sonrası kişi aynı gün veya bir gece hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir. Kısa sürede günlük yaşantısına geri dönebilir. Bu süre kişiye göre 1-2 gün ile 1 hafta arasında değişmektedir. İlk haftalar (1-2 hafta) hafif bir rahatsızlık hissi ve ödem görülebilir. Vajinal bölgenin tamamen iyileşmesi 4-6 haftayı bulur. Bu süreçte cinsel ilişkiden kaçınılmalı, enfeksiyon riski sebebiyle havuza, denize girilmemelidir. Kişi ameliyattan 1 gün sonra ılık su ile banyo yapabilir. Ameliyat sonrası; genital bölge temizliği ve hijyen çok önemlidir. Estetik dikiş kullanıldığı için, dikişlerin alınması gerekmeyecektir

Vajina daraltma ameliyatı kimlere uygulanır?

Kendinde veya partnerinde cinsel haz eksiliği, his kaybı, vajinadan ses gelmesi, vajinadan hava kaçağı (vajinadan gaz kaçırma), tekrarlayan akıntı gibi şikayetleri olan 18 yaş üzeri her yaştan kadına uygulanabilir.

Vajinal daraltma kremi bir fayda gösterir mi?

Bu tür uygulamaların vajinanın bozulan anatomisini düzeltmeye faydası yoktur. Bir ürün kullanmadan önce kadın hastalıkları ve doğum uzmanına danışmak en doğru olan davranış olacaktır.

Vajinal daraltma egzersizleri faydalı olur mu?

Kegel egzersizleri bir aşamaya kadar faydalı olabilir

Telefon
Instagram