Vajinal daraltma ameliyatı (vajinoplasti) nedir?

Vajinoplasti; vajinayı yeniden şekillendiren herhangi bir işlem için kullanılan genel bir terimdir. Hem vajina girişini hemde vajinal kanalın kozmetik ve işlevsel işlemlerini içerir. Çoğu zaman vajinoplasti vajinal gençleştirme için kullanılan üstünkörü eş anlamlı bir kavramdır.

Günümüz pratiğinde vajinal daraltma operasyonları ve vajinoplasti eş anlamda kullanılır. Genişlemiş, deforme olmuş ve hastanın yaşam kalitesini ciddi şekilde etkilemeye başlamış vajinaya; Yeniden sıkılık vermek için yapılan ameliyatlara ‘’vajina daraltma ameliyatları’’ (vajinal sıkılaştırma, vajinoplasti, vajinal gençleştirme) ismi verilir.

Vajina genişlemesi ve deforme olması hangi durumlarda gözükür?

Çok doğum yapan kadınlarda, doğumlarda vajinal yırtığın olması, doğum sonrası yırtıkların üsülüne uygun dikilmemesi, doğum dikişlerinin yeteri kadar sağlam olmaması, iri bebek doğurma, yaşın ilerlemesi ile beraber vajinal elastikiyet kaybı en başta gelen faktörlerdir. Bunun yanında hormonal faktörler, aşırı sigara içmek, aşırı kilo ve obezite, yapısal bozukluklar, aynı zamanda bir çok hastada doğuşta vajinal genişleme görülür.

Vajinal daraltma (gençleştirme) operasyonlarında amaçlanan nedir?

Vajinal daraltma (gençleştirme) ameliyatlarında esas amaç genişlemiş vaginayı sıkılaştırmak, normal vaginal darlığını sağlamak ve vaginal gerginliği artıraraktır, bunun sonucunda eşler arasında cinsel ilişkide hazzı artırmaktır. Cinsel ilişki sırasında vajinanın darlığı her iki partner açısından da önemlidir. Normal kadınlarda ilişki sırasında vajen yan duvar kasları kullanılır. Fakat fazla doğum yapmış kadınlarda bu kaslar gevşemektedir.

Genişlemiş ve deforme vajinaya sahip hastaların %75-90 yakınında cinsel hayatlarından şikayet etmektedirler. Doğru ve usülüne uygun yapılan vajinal daraltma (gençleştirme) operasyonunda hastaların %90 düzeyinde ciddi düzelme gözlenmektedir.

Anormal genişlemiş, esnemiş, deforme olmuş vajina içinde ilişki sırasında ses gelmesi çiftlerin konsantrasyonunun bozulmasına ve eşlerin ilişkide haz almamasına neden olur. Çoğu zaman bu problemin kadınlar tarafından ifade edilmesi hala bir tabu gibidir. Belkide kadınların bu problemin nedenini bilemediklerinden veya utandıklarından bunu doktora ifade edememektedirler. Vajinal daraltma operasyonu ile bu şikayetler ortadan kaldırılması elzemdir.

Vajinal gençleştirme, genç hastada daha çok cinsel problemlere neden olsada özellikle yaşın ilerlemesiyle beraber vajinal gevşeme, idrar torbasının sarkması, idrar kaçırma problemleri ve bağırsak sarkmasıda eşlik eder. Bu nedenle vaginal daraltma operasyonları ile beraber bu sorunlarda ortadan kaldırılmalıdır. Bu bakımdan operasyonu yapıcak ekibin tecrübesi çok önemlidir.

Vajinal daraltma operasyonu yapıldığı esnada vagina dışında kalıcı iz bırakmış doğum dikişleri, epizyo skarları, nedbeler varsa bunlarda düzeltilir. Bunu yanında daha önce bartholin apsesi. Vajinal kist vs. ameliyat geçiripte vajinal dış görünümü bozulmuş hastalarda vajinal görüntü estetik açıdan düzeltilir. Bu durum hastanın kendine güvenini artması ve cinsel hayatında da pozitif bir değişikliğe yol açmaktadır. Hastanın cinsel açıdan tatminini ve orgazmını kolaylaştırmaktadır. Vajina ile makat arasında yer alan “perineum” bölgesinin estetik olarak düzeltilmesi vajinal dış görünümüne, estetik bir yapı kazandırır. (perinoplasti)

Vajina daraltma ameliyatı nedir ve başarıda püf noktaları nelerdir?

Vajina daraltma ameliyatlarında en önemli nokta işlemi yapıcak doktorun ve ekibin tecrübesi son derece önemlidir. Öncelikle detaylı bir anemnez alınmalıdır. Hastanın şikayetleri detaylıca dinlenmeli hastanın beklentileri ve ameliyat sonrası yaşamında gözlenecek değişiklikleri hasta aile paylaşılmalıdır.

Detaylı bir vajinal muayene yapılıp vajinanın ne kadar daraltılacağı ve nasıl daraltılacağı önceden tespit edilmeli aynı zamanda vajina daraltma dışında ek bir operasyon yapılcaksa da hasta ile detaylı konuşulur ve kararlaştırılır.

Ameliyatı; kliniğimizde çoğunlukla genel aneztesi (hastanın isteğine bağlı bazende lokal anestezi olabilir) altında ve tam donanımlı ameliyathane koşullarında, anestezi uzmanı ve ekibinin hazır olduğu şartlarda yapmaktayız. Çünkü ameliyathane şartlarının olması çok önemli, lokal ve genel anestezinin hastada baş göstereceği en küçük yan etki olasılığı bile bertaraf edilmiş olur. Aynı zamanda anestezi ve ameliyathane şartlarının eksiksiz olması ;istenmeyen komplikasyonların en aza indirerek ,hastanın daha güvenli ve konforlu bir operasyon süreci geçirmesini sağlar. Vajinal daraltma operasyonunda, en önemli nokta doğru bir cerrahi prosüdür uygulanmasıdır.

Vajinanın genişlemiş olan tabanını ve yan duvarlarını doğru tespit etmek aynı zamanda vajina girişinden başlayarak uzunlamasına 5 cm (bazen uzun vajinalarda 7 cm’e kadar ) içeriye kadarki alanı daraltmak lazımdır. Sadece vagina girişini 2-3 cm daraltmak ve genişlemiş diğer vagina tabanına karışmamak doğru bir yöntem değildir. Bu durum hastayı çok mutsuz ederek, hastanın ameliyattan beklentilerini karşılamayarak yaşam kalitesini de olumsuz etkilemektedir.

Yeterli tecrübeye sahip olmayan cerrahlar; Vajina ve komşu organ anatomisine yeterince hakim olmadıklarından sadece vajina girişini 2-3 cm daraltıklarından bu durum hastanın beklentilerini karşılamamakta tam tersine yaşam konforunu daha da bozmaktadır.

Vajina daraltma operasyonunda sadece genişlemiş olan vajen tabanının üst tabakasını tek başına çıkartmak doğru değildir. Bu yapıldığı zaman geçici daraltma sağlanır belli bir süreden sonra genişleme tekrar baş gösterir.

Ana prensip ve doğru yöntem;  Vajen mukozasının altındaki rectovajinal facia dediğimiz destek dokuların güçlendirilmesi ondan sonra fazla olan mukozanın çıkartıldığı yöntemdir. Yine vagina alt duvarında iki taraf pelvis tabanını oluşturan levator kaslarını yaklaştırmak vajinal sıklığını ideal şekile getirir. Ama bu işlemi doğru yapmak lazım yoksa ilişki sırasında hastada ciddi ağrıya sebep olur.

Ameliyat steril şartlarda yapılmadığı zaman enfeksiyon, apse, dikişlerin enfeksiyon nedeniyle açılması kanama vs. komplikasyonlar gözükür.

Size en uygun kliniğin tespiti için bizi arayınız.

Türkiyenin en iyi kliniklerinde en uygun maliyetle tedavi için, ücretsiz danışmanımızı arayınız.

Telefon
Instagram